15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Jaki był przebieg tej bitwy i dlaczego jest tak ważna, wyjaśnia na stronie internetowej Wojska Polskiego ppłk. Ryszard Najczuk.
Bitwa Warszawska to jedna z największych i najważniejszych bitew w dziejach Polski i Europy. Było to decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r., w której uczestniczyli między innymi urodzeni w Pobiedziskach: Antoni Palluth, Jan Kąkolewski, Cezary Wiza.
Ppłk Ryszard Najczuk tak pisze:
”13 sierpnia 1920 r. rozpoczęła się wielka Bitwa Warszawska, która składała się z trzech faz:
1. walk obronnych na przedmościu warszawskim, na przedpolach Radzymina;
2. bitwy obronnej i manewru zaczepnego 5. Armii gen. W. Sikorskiego nad Wkrą;
3. uderzenia w dniu 16 sierpnia Grupy Manewrowej znad Wieprza i pościg.
14 sierpnia działania zaczepne na linii Wkry rozpoczęła 5. Armia gen. W. Sikorskiego mając przed sobą siły sowieckich 4 i 15 Armii. W zażartej walce pod Modlinem wyróżniła się m.in. 18. DP gen. Franciszka Krajowskiego.
15 sierpnia z Modlina wyruszyła 17. Dywizja Piechoty i wzdłuż osi na Nasielsk zaszła nieprzyjaciela od flanki. Rosjanie zostali wyrzuceni po ciężkiej walce za Wkrę.
16 sierpnia kontynuując natarcie 5. Armia zdobyła Nasielsk, Serock, Pułtusk, Ciechanów, Przasnysz oraz Mławę. Wielkim sukcesem polskim okazało się zdobycie Ciechanowa, gdzie zdobyto sowiecką radiostację. Spowodowało to utratę łączności 4. Armii Sowieckiej z M. Tuchaczewskim, którego stanowisko dowodzenia znajdowało się w Mińsku Białoruskim.
O świcie 16 sierpnia 1920 r. zgodnie z planami, Grupa Manewrowa składająca się ze związków taktycznych 3. i 4. Armii pod dowództwem J. Piłsudskiego rozpoczęła natarcie znad Wieprza na rozciągniętą w marszu z Brześcia nad Bugiem ku Wiśle na wysokości Maciejowic – Grupę Mozyrską. Uderzenie było zaskoczeniem dla Rosjan. Armia polska przeszła do fazy okrążenia i zniszczenia sowieckich armii Frontu Północnego. Sukces zależał od szybkości piechoty polskiej. Od 16 do 25 sierpnia czołowe jednostki 2. Armii przeszły ok. 300 km.
Przyczyn klęski Rosjan pod Warszawą należy upatrywać w braku koordynacji dowodzenia, jednak zasadniczo zadecydowało męstwo oręża polskiego oraz zasada ekonomii sił.”
infografiki –https://edukacja.ipn.gov.pl/…/120400,Wojna-polsko…
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Naczelnik Państwa Józef Piłsudski przyjmuje defiladę oddziałów frontowych
Grupa polskich żołnierzy w okopie. Widoczny ciężki karabin maszynowy Schwarzlose wz. 07/12.