W sobotę 13 kwietnia 2019 r. odbyły się obchody 100. rocznicy Przysięgi Straży Ludowej w Pobiedziskach.
Dzień obchodów rozpoczął się w Auli Jana Pawła II w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach, w której Biblioteka Publiczna oraz Towarzystwo Miłośników Pobiedzisk zorganizowali konferencję pn. „Powstanie Wielkopolskie w oczach regionalistów”. W części wykładowej zaprezentowano film „Powstanie Wielkopolskie – 100-lecie obchodów w Powiecie Poznańskim”. W części wykładowej dyr. Małgorzata Halber zaprezentowała film „Powstanie Wielkopolskie – 100-lecie obchodów w Powiecie Poznańskim”. Następnie wystąpili goście: dr Maurycy Kustra, Tadeusz Panowicz, dr Marian Błażek i Anna Migdałek. Po wykładach uczestnicy zwiedzili wystawę, na której znalazły się dokumentacje licznych Towarzystw, Instytucji oraz Regionalistów, związane z upamiętnieniem Powstańców Wielkopolskich i historii Powstania Wielkopolskiego.
Kolejnym punktem w harmonogramie był Spacer Szlakiem Działań Powstańców Wielkopolskich z grupą rekonstrukcyjną. Regionalista Krzysztof Krygier oprowadził uczestników przechadzki po punktach strategicznych w Pobiedziskach, którymi są m.in.: Dom Katolicki na ul. Czerniejewskiej, UMiG w Pobiedziskach (dawny Magistrat), Urząd Pocztowy i Dworzec Kolejowy. Wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach p. Krzysztof przybliżył rys historyczny wydarzeń, odgrywających się w wyżej wymienionych miejscach.
Po południu w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach, odbyła się Msza Święta, którą odprawił ks. Kanonik Robert Nurski, będący członkiem Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia Przysięgi Straży Ludowej w Pobiedziskach. Do Kościoła zostały wprowadzone poczty sztandarowe, a oprawę muzyczną wspierała Orkiestra Dęta ze Swarzędza. Po Mszy św. poczty sztandarowe, grupa rekonstrukcyjna, młodzież ze szkoły w Pobiedziskach niosąca 10-metrową flagę Polski oraz pozostali uczestnicy uroczystości, pod przewodnictwem orkiestry, przeszli na Rynek w Pobiedziskach, na którym wspólnie odśpiewano hymn państwowy – tę uroczystą chwilę dodatkowo ozdobiły race odpalone przez strażaków z gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Narratorami całej uroczystości byli p. Marian Śnieciński oraz uczeń Mateusz Blachnierek. Na początku głos zabrał Burmistrz Ireneusz Antkowiak, witając przybyłych gości i rozpoczynając główne uroczystości obchodów, a historię przysięgi przedstawił Prezes Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia Przysięgi Straży Ludowej w Pobiedziskach Marian Błażek. Następnie Poseł Bartłomiej Wróblewski odczytał list Senator Anny Marii Anders – córki generała Władysława Andersa.
Po przemówieniach nastąpił moment odtworzenia przysięgi złożonej przez Straż Ludową dokładnie 100 lat temu – 13 kwietnia 1919 r.:
W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego ślubuję, że Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę, że kraju Ojczystego i dobra narodowego do ostatniej kropli krwi bronić będę, że Komisariatowi Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu i dowódcom, i przełożonym swoim mianowanym przez tenże Komisariat zawsze i wszędzie posłuszny będę, że w ogóle tak zachowywać się będę, jak przystoi na mężnego i prawego żołnierza – Polaka, że po zjednoczeniu Polski złożę przysięgę żołnierską, ustanowioną przez polską zwierzchność państwową.
W uroczystości brały udział grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, Budzyńska Grupa Rekonstrukcyjna, Stacja Lotnicza Ławica, G.R.H. Grupa Leszno, WSH Historica, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17.
Zwieńczeniem odtworzenia przysięgi było odśpiewanie Roty. Był to jednocześnie moment wprowadzający do oficjalnego odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego Uczestników Powstania Wielkopolskiego z Ziemi Pobiedziskiej 1918-1919. Wykaz powstańców na podstawie dokumentów archiwalnych opracowała Anna Migdałek – nauczyciel, regionalista, opiekun Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk. Tablice z nazwiskami wykonał poznański artysta Jarosław Lebiedź.
Pomnik odsłonili: Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska Ireneusz Antkowiak, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska Józef Czerniawski, Prezes Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk i Przewodniczący Komitetu Marian Błażek oraz Jacek Piątkowski – wnuk powstańca Antoniego Piątkowskiego. Pomnik poświęcili ks. Kanonik Robert Nurski i Dziekan dekanatu pobiedziskiego ks. Stanisław Drożyński. Tę uroczystą chwilę dopełniło złożenie pod pomnikiem kwiatów przez przybyłe delegacje.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości nadszedł czas na część artystyczną, podczas której wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” i Chór „Melodia” oraz Orkiestra Dęta ze Swarzędza.
W skład Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia Przysięgi Straży Ludowej w Pobiedziskach wchodzą:
- Marian Błażek – Przewodniczący Komitetu, Prezes Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk,
- Artur Ostatkiewicz – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pobiedziska,
- Małgorzata Halber – Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska,
- Andrzej Horbik – Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty”,
- Łucja Kapcińska – Biuro Promocji Gminy Pobiedziska,
- Krzysztof Krygier – regionalista,
- Artur Krysztofiak – Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji,
- Maciej Krzywdziński – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pobiedziskach,
- Barbara Matuszewska-Biniszkiewicz – Dyrektor Pobiedziskiego Ośrodka Kultury,
- Anna Migdałek – nauczyciel, opiekun Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk,
- Ks. Kanonik Robert Nurski – Proboszcz Parafii pw. św. Michała Archanioła,
- Stanisław Ostręga – nauczyciel,
- Tadeusz Panowicz – regionalista, laureat statuy „Kazimierz Odnowiciel 2018”,
- Szymon Stachowiak – Prezes Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w Pobiedziskach,
- Radosław Wiśniewski – przedstawiciel mieszkańców.
fot. Tomasz Chmielewski