Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych!
Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.
Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Znajdź numer telefonu do najbliższej stacji
Przez telefon https://www.nfz.gov.pl/kontakt/telefoniczna-informacja-pacjenta/ wypełnisz ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. Ważne, żebyś podał listę osób, z którymi miałeś kontakt od momentu, kiedy miałeś styczność z koronawirusem.
Kwarantanna trwa 14 dni, ale o jej długości decyduje lekarz.
Śledź komunikaty dotyczące osób poszukiwanych, ponieważ miały kontakt z koronawirusem. Bądź odpowiedzialny za siebie i innych – jeśli komunikat dotyczy Ciebie, skontaktuj się z natychmiast Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.
Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci mandat karny w wysokości 30 tysięcy złotych.
Przestrzegaj następujących zasad:
- Zostań w domu– pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.
- Jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowaj odstęp na 2 metry
- Wywieś kartkęo kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.
- W miarę możliwości powinieneś przebywać w określonym pokoju, a jeśli w domu jest więcej łazienek, korzystaj tylko z jednej. Ogranicz powierzchnię, która będzie wymagała dezynfekcji.
- Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymii innymi zwierzętami: Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt. Unikaj szczególnie głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w jego pobliżu podczas kwarantanny, umyj ręce przed i po kontakcie z nim oraz załóż maskę na twarz.
- Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka.
- Przestrzegaj zasad higieny:
- codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
- codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię,
- pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego,
- dezynfekuj miejsca zanieczyszczone płynami ustrojowymi, czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe.
Używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który Ci polecono jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację.
- Dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.
- Monitoruj swój stan zdrowia:
- regularnie mierz sobie temperaturę,
- zastanów się, jak się czujesz, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów,
- jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady medycznej przez telefon.
Sprawdź, gdzie można uzyskać teleporadę w placówce podstawowej opieki zdrowotnej https://www.nfz.gov.pl/kontakt/telefoniczna-informacja-pacjenta/ w Twoim mieście:
Znajdź najbliższą placówkę POZ
Jeśli masz gorączkę oraz objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel lub trudności w oddychaniu, natychmiast skontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną. Jeżeli po kontakcie z WSSE zajdzie taka potrzeba, przyjedzie po Ciebie specjalnie przygotowana karetka i przetransportuje Cię do najbliższego szpitala zakaźnego.