2016 „ROKIEM HISTORII” w Gminie Pobiedziska

1-2199

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska, która odbyła się 19 lutego br. poświęcona była szczególnemu wydarzeniu. Po raz ósmy w historii miasta zostało wręczone najwyższe wyróżnienie gminne przyznawane raz w roku – Statua Odnowiciel. Historia tej nagrody rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy obchodziliśmy 750-lecie nadania praw miejskich Pobiedziskom. Statua przedstawia postać Kazimierza Odnowiciela – władcy, który zapoczątkował istnienie naszego miasta.

           Historię Pobiedzisk od najstarszych czasów opowiedzieli zebranym w Auli Jana Pawła II w fragmencie spektaklu „Sny mojego miasta” młodzi aktorzy z koła teatralnego, działającego przy Zespole Szkół w Pobiedziskach. Rok 2016 jest rokiem szczególnym zarówno dla Pobiedzisk, jak i całej Polski, dlatego burmistrz Dorota Nowacka w swoim wystąpieniu odniosła się do obchodzonych w 2016 roku historycznych jubileuszy oraz zaplanowanych przez nasz samorząd działań, które wzmocnią historyczny i turystyczny wizerunek Pobiedzisk treść przemówienia poniżej.

Historia gminy Pobiedziska to historia żyjących tu ludzi, a także działających prężnie wielu podmiotów gospodarczych. Podczas sesji Rada Miejska Gminy Pobiedziska postanowiła po raz pierwszy uhonorować Statuą Odnowiciel nie osobę fizyczną, lecz instytucję. Przewodnicząca rady Renata Jończyk odczytała Uchwałę Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska nr XX/178/2015 z dnia 21 grudnia 2015 r. , a pani burmistrz uzasadnienie do uchwały, w którym podkreślone zostały zasługi Pobiedzisko – Goślińskiego Banku Spółdzielczego w dziedzinie kultury, wiedzy i gospodarki. Dzięki zaufaniu i życzliwości Bank od 110 lat jest placówką profesjonalną, godną zaufania, prowadzącą aktywną działalność społeczną na rzecz środowiska lokalnego.

Statua Odnowiciel 2015 wręczono na ręce Elżbiety Szofińskiej – Prezesa Pobiedzisko – Goślińskiego Banku Spółdzielczego i Józefa Michałowskiego- Przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku.

Na uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas Irena Kosmowska, która jako pierwsza w historii gminy otrzymała wyróżnienie Odnowiciel 2007, laureat Odnowiciel 2010  Andrzej Horbik, laureat Odnowiciel 2012  Stanisław Kwiatkowski, laureat Odnowiciel 2013 Edward Gołębiewski oraz zeszłoroczny laureat Odnowiciel 2014  Witold Borucki, radni Rady Miejskiej gminy Pobiedziska, Sołtysi oraz obecni i byli pracownicy banku.

Szanowni Państwo Radni, drodzy goście,

W tym roku obchodzimy tysięczną rocznicę urodzin Kazimierza Odnowiciela. W całym kraju obchodzony jest także jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Pomiędzy tymi dwoma historycznymi wydarzeniami powstały Pobiedziska – osada i gród, które w 1048 roku z woli księcia Kazimierza stały się miastem. W 1257 roku Przemysł I nadał Pobiedziskom prawa miejskie, dzięki czemu nasze miasto należy do grupy najwcześniejszych wielkopolskich lokacji. Dzięki położeniu gminy Pobiedziska w połowie drogi pomiędzy Poznaniem a Gnieznem nasza historia jest zarazem historią kształtowania się państwa polskiego.Wśród najstarszych wsi z terenu naszej gminy znajduje się Węglewo, które obchodzi 750-lecie swojego istnienia.

Z racji obchodzonych w tym roku szczególnych jubileuszy, a także z racji zaplanowanych przez nasz samorząd działań, które wzmocnią historyczny i turystyczny wizerunek Pobiedzisk,

pragnę ogłosić rok 2016 „ROKIEM HISTORII” w Gminie Pobiedziska.

Dzisiejsza uroczysta sesja połączona z wręczeniem pierwszej Statuy Odnowiciela podmiotowi gospodarczemu, zainauguruje cykl trwających cały rok imprez o jubileuszowym charakterze. Zaplanowaliśmy trwające 9 dni obchody Dni Pobiedzisk, Noc Kościołów Drewnianych w Węglewie, wyjątkową edycję Biegu Jagiełły oraz wiele innych wydarzeń.

Hasło „ROK HISTORII” przekuwać będziemy w konkretne – zaplanowane działania, również inwestycyjne. Wykonaliśmy remont ulicy Jeziornej, który rozpoczął proces rewitalizacji starej części miasta. Posiadamy projekty przebudowy ul. Kazimierza Odnowiciela, ulicy Kościuszki, Jagiełły oraz Rynku. W pierwszej kolejności rozpoczniemy w tym roku wraz z powiatem poznańskim modernizację ulicy Kazimierza Odnowiciela. Dzięki tym pracom centrum historycznych Pobiedzisk zyska należny mu charakter.Dzięki swojej historii nasze miasto jest ważnym punktem na najstarszym szlaku turystyki kulturowej w Polsce – Szlaku Piastowskim. Zaledwie miesiąc temu powołaliśmy wraz z 17 samorządami z Wielkopolski klaster turystyczny, który ma ukierunkować dalszy rozwój turystyki na Szlaku Piastowskim. Do naszej gminy trafić mają pieniądze między innymi na rozbudowę Skansenu Miniatur. To dopiero jeden z pierwszych kroków, jakie mamy zamiar poczynić w najbliższym czasie, by zrealizować jeden z głównych celów zapisanych w strategii rozwoju Gminy Pobiedziska czyli „kreowanie wizerunku gminy turystyczno-rekreacyjnej”.

Szanowni Państwo,

w 2016 roku będziemy kontynuować realizację uchwalonego rok temu Wieloletniego Programu Inwestycyjnego, w którym zaplanowaliśmy kwotę ponad 30 milionów złotych na inwestycje. Nowocześnie zagospodarujemy plażę nad Jeziorem Biezdruchowo, na którą będzie można dojechać bezpieczną ścieżką rowerową z dworca PKP lub z Rynku. Wybudujemy nowe oraz zmodernizujemy powstałe wcześniej place zabaw i inne tereny rekreacyjne nie zapominając przy tym o budowie dróg, chodników, oświetlenia czy rozbudowie bazy oświatowej.

Wielkim sukcesem było doprowadzenie do przekazania odcinka byłej drogi krajowej nr 5, której utrzymanie mocno obciążało gminny budżet. Kolejnym wyzwaniem jest dziś zakończenie budowy kanalizacji w ramach projektu „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic” i jej rozliczenie oraz naprawa dróg, które ucierpiały w wyniku tej inwestycji. Czynimy też starania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatowych poprzez doprowadzenie do budowy południowej części obwodnicy Pobiedzisk wraz z tunelem.

Realizacja tych wszystkich zamierzeń zmieni oblicze naszej gminy, nadając jej historycznie należny prestiż godny założyciela Pobiedzisk Kazimierza Odnowiciela.