41 lat temu kardynał Karol Wojtyła został papieżem

k7

41. lat temu Polak, kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski został wybrany  papieżem. Było to 16 października 1978.  Przybrał imię Jan Paweł II. Kilka lat później ogłosił błogosławionym wikarego z Pobiedzisk. 

Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku.

A kim był dla nas Polaków?

Autorytetem.

Jego słowa „…Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”  Wypowiedziane w roku 1979 r., podczas Mszy świętej na Placu Zwycięstwa w Warszawie, stały się między innymi wezwaniem do walki z ówczesnym ustrojem.

Jan Paweł II dodawał sił tym ludziom, którzy już próbowali się organizować. Jego pielgrzymki były też potężnym impulsem dla tych, którzy dopiero czuli, potrzebę organizowania się i upominania o swoje prawa. W konsekwencji w roku 1980 powstał ruch społeczny „Solidarność”, skupiający około 10 mln osób.

Papież Polak wielokrotnie przypominał słowa świętego Pawła „Zło dobrem zwyciężaj”. Zrobił to między innymi w roku 1995 w czasie krótkiej wizyty w Skoczowie. W obecności 300 tys. pielgrzymów i prezydenta Lecha Wałęsy apelował o czystość sumienia, ład moralny i prawdziwą tolerancję w życiu publicznym.

Jan Paweł II był tytanem pracy. Napisał 14 encyklik oraz kilkaset homilii. Wygłaszał je w czasie swoich licznych pielgrzymek po świecie. Tylko do Polski przyjeżdżał 8 razy. Odwiedził wówczas 80 miast. Niektóre po kilka razy. Wygłosił w nich 80 homilii. Pamiętamy Jana Pawła II również z rozmów z pielgrzymami, jakie odbywały się po mszach. Rozmów serdecznych, pełnych anegdot i dowcipów.

Papież Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyła był też filozofem, dramaturgiem, człowiekiem teatru.  Bardzo dużo pracował z młodzieżą. Jako papież zainicjował Światowe Dni Młodzieży.

 

Wątek pobiedziski

W długim i pracowitym życiu Papieża – Polaka można znaleźć wątek pobiedziski.

14 czerwca 1987 r. w Warszawie beatyfikował bp Michała Kozala. Tego samego, który w latach 1919-1920 był wikarym w Pobiedziskach. Jan Paweł II powiedział podczas beatyfikacji:

„Niech będzie jednym jeszcze patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia, nieprzyjaźni i konfliktów. Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń świadkiem tego, jak wielka jest moc łaski Pana naszego Jezusa Chrystusa — Tego, który do końca umiłował”.

 

Michał Kozal – z Wielkopolski do Dachau

Urodził się 25 września 1893 r. we wsi Nowy Folwark k. Krotoszyna, jako syn Jana Kozala i Marianny z Płaczków. Po ukończeniu gimnazjum klasycznego w Krotoszynie i zdaniu matury w 1914 r. zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Ostatni rok odbył w seminarium gnieźnieńskim i 23 lutego 1918 r. przyjął święcenia kapłańskie. Został wikarym w parafii Kościelec, a rok później w Pobiedziskach.

Od sierpnia 1940 r. Niemcy zaczęli wywozić księży do Dachau. 3 kwietnia 1941 r. bp Michał Kozal znalazł się w obozie w Inowrocławiu. 9 kwietnia przewieziono ich do więzienia w Berlinie, urządzając przemarsz w kajdanach przez miasto. 25 kwietnia transport z bp. Kozalem znalazł się w Dachau. Od tej chwili był tylko

numerem 24 544
Warunki obozowe były straszne, a stan jego zdrowia się pogarszał. Na początku 1943 r. zachorował na tyfus., gorączkował i stracił apetyt. 26 stycznia został dobity zastrzykiem, prawdopodobnie fenolu, a ciało spalono w krematorium.

Tablica upamiętniająca błogosławionego męczennika znajduje się w Pobiedziskach, przy budynku plebanii kościoła farnego, gdzie Michał Kozal mieszkał pełniąc funkcję wikariusza.

Pamiątki po Papieżu – Polaku można też zobaczyć w Ośrodku im. Jana Pawła II na Polach Lednickich, czyli kilkanaście kilometrów od Pobiedzisk .
Zdjęcia http://www.michalkozal.swi.pl/images/historia

Czytaj więcej

na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dzis-rocznica-wyboru-kardynala-karola-wojtyly-na-papieza,nId,3281318#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

http://lubimyczytac.pl/cytat/17019