W piątek 7 kwietnia odbyła się uroczystość 50 lecia działalności zawodowej Tadeusza Panowicza, miłośnika archeologii i historii. Swoje zawodowe życie spędził w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz w kilku placówkach kulturalnych. Jako publicysta opublikował setki cennych artykułów historycznych i folklorystycznych. Jest autorem ważnych dla nauki odkryć archeologicznych i dawnych osad , np. cmentarzysk pradziejowych i wczesnośredniowiecznych oraz innych zabytków i dokumentów. Wielu przybyłych na uroczystość gości gratulowało Jubilatowi i życzyło dużo zdrowia oraz by zbudowany dotąd kapitał, stanowił motywację do dalszego działania. Od wielu lat p. Tadeusz współpracuje z Towarzystwem Miłośników Pobiedzisk przyczyniając się do rozpowszechniania wiedzy historycznej i faktograficznej wśród młodzieży oraz lokalnej społeczności.
- Tadeusz Panowicz – grafik. Od wielu lat rysuje zabytkowe budowle Ziemi Gnieźnieńskiej i Wielkopolski. Kunsztownie wykonane piórkiem grafiki prezentuje na wystawach – przy okazji barwnie opowiada o dziejach przedstawionych obiektów. W swoim dorobku ma 36 wystaw indywidualnych i ponad sto zbiorowych.
- Grafiki Tadeusza Panowicza można spotkać na różnych kontynentach. Są one obecne nawet na pokładzie samolotu „Gniezno”, a także na statkach „Gniezno” i „Ziemia Gnieźnieńska”.
- Jubilat wykonał także kilkaset rysunków zabytków archeologicznych i etnograficznych, z których część była wykorzystywana w publikacjach naukowych.
- Tadeusz Panowicz – liternik artystyczny. Wykonywał piórkiem na papierze czerpanym akty erekcyjne pomników i budowli, m.in. pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie oraz okolicznościowe adresy i dyplomy, m.in. winiety Księgi Pamiątkowej Zjazdu Prezydentów w Gnieźnie w roku 2000. Doskonale potrafi pisać pismem gotyckim. Jest świetnym wykonawcą rękopisów zdobionych winietami i miniaturami.
- Tadeusz Panowicz – publicysta. W swoim dorobku posiada ok. 4.000 publikacji o tematyce historycznej, archeologicznej, biograficznej, etnograficznej, a nawet florystycznej – z czego ok. 2.000 prac o Wielkopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Gnieźnieńskiej i wybitnych (chociaż często zapomnianych) Wielkopolanach. Jego publikacje odznaczają się starannością opracowania oraz unikatowymi fotografiami pochodzącymi najczęściej z albumów rodzinnych i zbiorów własnych autora. Wiele publikacji własnoręcznie ilustruje.
- W latach 1978 – 1989 współpracował z prasą regionalną („Przemiany Gnieźnieńskie”) oraz krajową („Dziennik Ludowy”, „Tygodnik Ludowy”).
- W latach 1992 – 1999 pracował jako dziennikarz w „Gazecie Gnieźnieńskiej”, następnie w „Kulisach Gnieźnieńskich”. Współpracował wówczas z „Po Prostu”, „Busolą Wędkarza”, „Plonem”, „Kosynierem” trzemeszeńskim, „Przemianami na Szlaku Piastowskim”, „Gazetą Poznańską”, „Wiadomościami Gnieźnieńskimi”, „Latarnikiem Pomorskim”, „Studiami Lednickimi”, „Zeszytami Pobiedziskimi” i „Pałukami”. Do dziś publikuje w „Przeglądzie Wielkopolskim”, „Akapicie” i „Winiecie”.
- Tadeusz Panowicz – kolekcjoner. gromadzi dokumenty, przekazy słowne, fotografie, pamiątki czy anegdoty na temat dziejów, wydarzeń i ludzi zamieszkujących jego małą ojczyznę.
- Tadeusz Panowicz – gawędziarz. Talent gawędziarski Jubilata owocuje nie tylko wielkim zainteresowaniem słuchaczy, ale wielu z nich od lat zaraża swoją pasją.