BIBLIOTEKA w POBIEDZISKACH ZAPRASZA NA SPOTKANIE I WYSTAWĘ
ARCHITEKTURA PIÓRKIEM TADEUSZA PANOWICZA
Bohaterem spotkania i autorem prezentowanych prac jest rodowity poznaniak, z wyboru gnieźnianin, dobrze znany mieszkańcom Pobiedzisk Tadeusz Panowicz, pasjonat historii lokalnej, bibliofil, dziennikarz i liternik.
W latach 1978 – 1989 współpracował z prasą regionalną („Przemiany Gnieźnieńskie”) oraz krajową („Dziennik Ludowy”, „Tygodnik Ludowy”). W latach 1992 – 1998 pracował jako dziennikarz w „Gazecie Gnieźnieńskiej”, następnie w „Kulisach Gnieźnieńskich”. Współpracował wówczas z „Po Prostu”, „Busolą Wędkarza”, „Plonem”, „Kosynierem” trzemeszeńskim, „Przemianami na Szlaku Piastowskim”, „Wiadomościami Gnieźnieńskimi, „Latarnikiem Pomorskim”, „Studiami Lednickimi”, „Zeszytami Pobiedziskimi”, „Pałukami”. Do dziś publikuje w „Przeglądzie Wielkopolskim”, „Akapicie”, „Winiecie”. W samych tylko „Kulisach Gnieźnieńskich” opublikował około 1500 artykułów, a „Reporterze” około 200.
Od wielu lat rysuje zabytkowe budowle Ziemi Gnieźnieńskiej. Precyzyjnie wykonane piórkiem rysunki prezentuje na wystawach – przy okazji barwnie opowiada o dziejach przedstawionych obiektów. W swoim dorobku ma 36 wystaw indywidualnych i ponad sto zbiorowych.
Swoje prace prezentował m.in. w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w TVP 3 w Poznaniu, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, czy w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sielinku.
Jest namiętnym bibliofilem, zbieraczem dawnych dokumentów, fotografii, pocztówek oraz przedmiotów z życia wielkopolskiej wsi. Zbiera też skamieliny i rzadkie rośliny. Zapraszany jest jako prelegent przez szkoły i placówki kultury. Odbył już ponad tysiąc takich spotkań.
Ma też spore osiągnięcia jako liternik artystyczny – wykonywał akty erekcyjne pomników i budowli (m.in. pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie) oraz okolicznościowe adresy i dyplomy (m.in. winiety Księgi Pamiątkowej Zjazdu Prezydentów w Gnieźnie w roku 2000).
Napisał kilka książek, m.in.: „Legendy o świętym Wojciechu”, „Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, „Moja Ziemia Gnieźnieńska” czy „ Łubowo – wydarzenia i ludzie”. Jest współautorem monumentalnego dzieła „Od Kruszwicy do Poznania – rzecz o Szlaku Piastowskim”. A także autorem m.in. książki „Wojciech Trąmpczyński – biografia” oraz wielu wydawnictw poświęconych historii Pobiedzisk.