Pięć artystek, barokowe instrumenty oraz kompozycje J.S. Bacha i G.P. Telemanna. Co z tego wyszło? Fantastyczna muzyczna opowieść o miłości rodziców do dziecka, a także o nieodwzajemnionym, tragicznym uczuciu mężczyzny do kobiety. W taki sposób, w sobotni wieczór w kościele we Wronczynie „Ensemble Toccante” zainaugurował I Festiwal Muzyki Sakralnej „Ave Maria”.
Przed publicznością zaprezentowały się: Anna Budzyńska – wokalistka, Olga Musiał – Kurzawska – flet traverso, Katarzyna Cendlak – skrzypce Martyna Jankowska wiolonczela, Dagmara Tyrcha – klawesyn. Artystki można powiedzieć poznańskie, ale należy też dodać najwyższej klasy. Pomysłowość i precyzja, wdzięk i chęć poznawania natury człowieka, talent… Oto, z czym widzowie zgromadzeni w kościele we Wronczynie mieli okazję się spotkać. Instrumenty, jakich mieliśmy możliwość posłuchać, zbudowane zostały na wzór tych sprzed lat ponad trzystu, czyli z epoki baroku. Skrzypce mają więc struny inne niż współczesne instrumenty. Wiolonczela pozbawiona jest nóżki, pudła rezonansowe zbudowano odmiennie od współczesnych. Po co to wszystko? Ponieważ artystki chcą dociec tego, jak brzmiała muzyka kilkaset lat temu.
– Odmienna konstrukcja niesie za sobą wiele pułapek. Instrumenty są bardziej podatne na wpływ choćby wilgoci, intensywnego światła niż współczesne. Odmienna jest również technika gry na tych instrumentach – mówi Katarzyna Cendlak. Szczególną pomysłowością Panie wykazały się w trakcie ubiegłorocznego lockdownu. Nagrały wówczas koncert w … lesie.
– Wybrałyśmy kompozycje, w których instrumenty mają naśladować głosy ptaków. Na nagraniu słychać też naturalne głosy skrzydlatych mieszkańców lasu – dodaje Katarzyna Cendlak. Koncert można znaleźć w internecie.
Termin Festiwalu Muzyki Sakralnej „Ave Maria” i miejsce pierwszego koncertu zbiega się z Beatyfikacją Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Mieszkańcy Gminy Pobiedziska pewnie pamiętają, że wronczyński kościół konsekrował właśnie ks. Prymas Stefan Wyszyński. Również temat koncertu – miłość rodziców do dziecka – był, rzec można bardzo „trafiony”. Mieszkańcem Wronczyna był przecież Maksymilian Jackowski. On i jego żona Maria nigdy nie pogodzili się ze śmiercią syna Mieczysława, który zginął on w Powstaniu Styczniowym.
Kolejne koncerty Festiwalu Muzyki Sakralnej „Ave Maria” zorganizowanego przez Pobiedziski Ośrodek Kultury odbędą się 11, 18 i 25 września, w kościołach w Pobiedziskach Letnisku, Biskupicach i Węglewie. W Pobiedziskach Letnisku przed słuchaczami zaprezentują się soliści: Joanna Horodko-sopran, Małgorzata Woltman-Żebrowska – mezzosopran, Damian Żebrowski-tenor, Jarosław Bręk, bas, Kamil Lis – organy. W Biskupicach zaśpiewa Poznański Chór Chłopięcy pod kierunkiem Jacka Sykulskiego, a w Węglewie Męski Zespół Śpiewu Cerkiewnego „Partes”.
Fot. Robert Domżał
Na zdjęciach artystki z Ensemble Toccante w czasie próby oraz koncertu