O budynku dworca w Pobiedziskach i okolicznościach jego powstania opowiadał dzisiaj pobiedziskim nastolatkom i seniorom Tadeusz Panowicz, znany i ceniony regionalista.
Spotkanie odbyło się w budynku dawnego dworca, a obecnie Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska.
Linia kolejowa Poznań – Inowrocław liczy sobie 152 lata.
– Wszystkie budynki stacyjne zaprojektował Maciej Moraczewski, ojciec Jędrzeja Moraczewskiego – premiera RP w okresie 20-lecia międzywojennego. Trasa z Poznania do Inowrocławia oddana została do użytku 26 maja 1872 jako linia towarowa. Pierwszy pociąg jechał nią 5 godzin! Dlaczego tak długo? Ponieważ witany był na każdej większej stacji – opowiadał Tadeusz Panowicz.
Znany doskonale w Pobiedziskach pasjonat historii w najbliższy piątek uhonorowany zostanie tytułem „Gnieźnianina Roku”, za album „Gniezno i okolice. Unikatowe rysunki Tadeusza Panowicza”. W pracy tej autor umieścił między innymi rysunek pobiedziskiego dworca oraz notę na temat Pobiedzisk.
Z krótkiego filmu i opowieści Małgorzaty Halber obecni na spotkaniu dowiedzieli się też, jak liczący ponad 150 lat budynek dworca stał się biblioteką.
Wizyta była doskonalą okazją do zwiedzenia Bibliostacji i zapoznania się z pamiątkami sprzed lat kilkudziesięciu a nawet sprzed kilku wieków wystawianych w pobiedziskiej książnicy. W Bibliostacji zobaczyć można na kafle do pieców, liczące ponad sto lat, a także ręcznie wyrabianą cegłę.
Dzisiejsza prelekcja zamyka cykl wykładów „Śladami pobiedziskiej historii”. Inicjatorem i organizatorem serii gawęd i wykładów była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska im.Łukasza Opalińskiego.