Burmistrz i radni w szkołach i przedszkolach gminy

WRONCZYN-remont (7)-min

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostały już tylko godziny. Radni z Komisji Oświaty Rady Miasta i Gminy Pobiedziska oraz Ireneusz Antkowiak, burmistrz miasta i gminy Pobiedziska  i kierownik Wydziału Oświaty UMiG Irena Anioł odwiedzili szkoły i przedszkola znajdujące się na terenie gminy. W każdej z wymienionych placówek dyrektorzy i nauczyciele dołożyli starań, by dzieci i młodzież mogła rozpocząć rok szkolny 1 września, a zajęcia przebiegały bezpiecznie.

Przy drzwiach wejściowych do szkół i przedszkoli znajdują się pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. Szkoły wyznaczyły system poruszania się po szkole.

W Jerzykowie począwszy od 1 września uczniowie będą wchodzić do szkoły dwoma wejściami:

– młodsze dzieci wejściem głównym,

– starsze wejściem B.

W innych szkołach jest podobnie. W Przedszkolu „Wesołe Skrzaty” w Pobiedziskach uruchomiono dwa wejścia i dwa wyjścia. Takie rozwiązanie pozwoli rodzicom na wejście na teren placówki, aby ograniczyć do minimum stres dzieci zwłaszcza 3 i 4 letnich.

W Szkole Podstawowej w Pobiedziskach wyznaczony zostanie ruch jednokierunkowy. Rodzice uczniów będą mieli wstęp tylko do tak zwanej części wspólnej budynku szkolnego. Rozwiązania szkół w zakresie organizacji zajęć i przemieszczania się uczniów zależy od możliwości lokalowych. W Węglewie młodsze dzieci również oddzielone będą od starszych. Tak jak w pozostałych szkołach obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy, co oznacza, że wejście do szkoły będzie gdzie indziej niż wyjście. Wszystko po to, by zachować dystans.

 

Przerwy w różnych godzinach

Jak usłyszał burmistrz i radni, dyrektorzy ograniczyli przemieszczanie się uczniów po budynku szkoły. Zajęcia klas młodszych będą się odbywały w miarę możliwości w jednej sali, a przerwy między lekcjami będą odbywały się w różnych godzinach. O terminie przerw zadecyduje nauczyciel. W klasach starszych elastycznie ułożono plany lekcji i np. w Jerzykowie „zblokowano” lekcje tj. dwie lekcji fizyki w pracowni.  W ten sposób nie będzie ograniczany dostęp uczniów do szkolnych pracowni przedmiotowych.

Zmieniło się po części wyposażenie sal lekcyjnych. Jak przekonał się burmistrz i radni z klas młodszych i oddziałów przedszkolnych usunięto dywany. Tam, gdzie usunięcie dywanu nie było możliwe zadbano o wyłożenie ich matami „puzlowymi”, które łatwo utrzymać w czystości. Dużo uwagi poświęcili dyrektorzy organizacji szkolnych stołówek. W Jerzykowie przy jednym stole będą siadali uczniowie tej samej klasy. Grafik korzystania ze stołówki i sposób ustawienia stołów ma ograniczyć kontakty do minimum. W Szkole Podstawowej w Pobiedziskach stołówka zacznie działać od 7 września. Do tego czasu ma być ustalone realne zapotrzebowanie na posiłki.

 

Książki do kwarantanny

Szkoły zmieniły regulaminy działania świetlicy. W miarę możliwości będą ograniczali liczbę uczniów przebywających w świetlicy. Tam najtrudniej będzie zachować rygor sanitarny. Liczymy na zrozumienie rodziców. Także biblioteka szkolna musiała zmienić zasady działania. Każda szkoła opracowała wewnętrzny regulaminy. W bibliotece książki podawać będzie tylko pracująca w niej osoba. Książki zwracane do biblioteki i wracające z czytelni poddawane będą  kwarantannie.

 

Maseczki obowiązkowe

Szkoły i przedszkola są zabezpieczone w płyn dezynfekujący do rąk i powierzchni, nauczyciele w maseczki i przyłbice. UMiG zamówił jeszcze przyłbice dla nauczycieli, ozonatory i papierowe ręczniki. W placówce w Jerzykowie wyznaczono już pomieszczenia, w których nauczyciele będą mogli spędzać przerwy. Dla nauczycieli dzieci z klas 1-3 jest mniejsze, dla pozostałych większe pomieszczenie. Najstarsi nauczyciele tej szkoły, osoby 60 plus chcą pozostawać w czasie przerw w salach, w których prowadzą zajęcia. Każdy dyrektor podejmuje rozwiązania adekwatne do swojej szkoły. We wszystkich szkołach jest wyznaczone pomieszczenie izolatka. Przed wejściem do szkół, na korytarzach stoją pojemniki z płynem do dezynfekcji, która jest obowiązkowa dla wszystkich wchodzących. Na przerwach zaleca się stosowanie maseczek przez uczniów i nauczycieli. Dyrektorzy śledzą wszystkie komunikaty MEN i Sanepid-u i na bieżąco dostosowują się do zaleceń.

Zaleca się także prowadzenie karty monitorowania obiektu – wejścia i wyjścia, co ma zapewnić dokładne wypełnianie wymaganych przepisów. To jeden z wymaganych elementów procedur na wypadek zarażenia covid19. Zgodnie z ministerialnymi wytycznymi w szkole uaktualnione zastaną spisy numerów telefonicznych do rodziców uczniów. Wszystkie szkoły i przedszkola mają opracowane procedury na wypadek wystąpienia zachorowania na Covid-19 w szkole.

 

Lato pod znakiem remontów

W czasie objazdu placówek oświatowych burmistrz i radni zapoznali się też ze stanem technicznym budynków. Szkoła Podstawowa w Węglewie znajduje się w najstarszym budynku szkolnym znajdującym się na terenie gminy. W czasie wakacji w szkole odmalowano drzwi do wszystkich sal lekcyjnych. Specjalnie z powodu Covid 19 zamieniono bibliotekę i świetlicę salami. Zmiany przedstawione będą rodzicom w czasie najbliższego spotkania.  Na uczniów w szkole we Wronczynie czeka już wyremontowana szatnia i odnowione toalety. Również korytarz między szatnią, a salą gimnastyczną został odnowiony.