Dorota Nowacka o swojej pracy w samorządzie miasta i gminy Pobiedziska

DNOWACKA

Dorota Nowacka z wykształcenia doktor nauk ekonomicznych. Przez pięć kadencji sprawowała mandat radnej Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska, w latach 1990-1994 i 2006-2010 wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska; w latach 2010-2014 przewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska. W latach 2014-2018 była burmistrzem Miasta i Gminy Pobiedziska.

 

Dobro gminy

Działając w Radzie Miejskiej Gminy Pobiedziska istotne było dobro Mieszkańców nie tylko mojego okręgu, ale całej gminy. Nie zawsze moje działania zgłaszane w interpelacjach i zapytaniach znalazły swoje odzwierciedlenie w ich realizacji. Często, jako radna i przewodnicząca Rady działałam w osamotnieniu, ale zawsze wyraźnie artykułowałam istotę sprawy. Cechowała mnie zawsze indywidualność, kreatywność, spostrzegawczość i dogłębne podejście do zagadnienia. Powyższe cechy towarzyszyły mi zawsze w pracy zawodowej i na stanowisku burmistrza. Powierzchowność to cecha mi obca, która nigdy nie miała miejsca w mojej pracy zawodowej czy w życiu samorządowym. KWW Twoja Ziemia Pobiedziska, – z którego startowałam – było połączeniem wiedzy doświadczonych samorządowców z pomysłami i zapałem młodych ludzi.

 

Wspólna budowa gminy

Zamierzeniem naszym było wspólnie budować nową, lepszą gminę, by słuchać mieszkańców i działać w ich interesie. Przyszło mi jednak realizować hasło i program z jednym radnym ze swojego Komitetu. Moi poprzednicy na stanowisku burmistrza mieli inny komfort pracy, zawsze w składzie Rady mieli większość, tak jak i obecny włodarz miasta. Czy to dobrze, czy źle to już nie mnie oceniać? Liczą się efekty danej kadencji a moje trudno jest ukryć czy umniejszyć ich znaczenie, mimo zarzutów i krytyki, która miała i nadal ma miejsce Rozpoczęłam urzędowanie od intensywnych działań związanych z inwestycjami w tej kadencji. Trzeba było dobrze zdiagnozować potrzeby społeczności, co wymagało uważnego słuchania, poznawania się i współdziałania.

 

Konsultacje na dzień dobry

Pierwszym i najważniejszym było opracowanie Wieloletniego Programu Inwestycyjnego na dwie kadencje. Szerokie konsultacje z Radnymi, sołtysami oraz rozmowy z pracownikami UMIG pozwoliły na zebranie aż 300 zadań, które były konieczne do realizacji. W ostateczności Państwo Radni zagłosowali za przyjęciem Uchwały Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska Nr VIII/55/15 z dnia 25 marca 2015 i załącznikiem nr 1 do niej – Wieloletni Program Inwestycyjny tylko na jedną kadencję tj. 2015-2018; w trakcie kadencji WPI uzupełniono o zapisy zadań na 2019-2020. Program ten prezentował wielkość nakładów inwestycyjnych z podziałem na lata realizacji.

 

Cechy burmistrza

Istotne w pracy burmistrza to być człowiekiem kreatywnym, otwartym i mieć dużo pomysłów.

 

Słuchając, mieć swoje zdanie

Należy słuchać ludzi, ale dobrze jest mieć swoje zdanie, szukać porozumienia, ale nie za wszelką cenę. Trzeba być osobą decyzyjną, umieć pracować w zespole i nim kierować oraz posiadać doświadczenie z różnych dziedzin (ekonomia, prawo, socjologia itd.) . Ważne są też podstawy w zarządzaniu przedsiębiorstwem, gdzie są wyraźnie określone cele, do których dążymy i dochodzimy przez ciężką pracę oraz strategiczne rozwiązania. Istotne też było w nowym modelu zarządzania gminą stworzenie zespołu ludzi, dla których, to, co robią będzie ważne i wraz ze mną i moim zastępcą stworzą nowoczesną gminę, otwartą na potrzeby społeczności lokalnej. Na bazie istniejącej kadry w UMiG, która pracowała w większości z moimi poprzednikami utworzył się zespół współpracowników, łączący się wokół zarysowanych zadań a nie podziału. Pozwoliło to też na zarysowanie dobrej współpracy pomiędzy organem wykonawczym a uchwałodawczym.

 

Efekty cieszą

Przyjemnych chwil w czasie, kiedy byłam burmistrzem było wiele. Najważniejsze, że sukcesem zakończyła się budowa infrastruktury związanej z ochroną środowiska tj. kanalizacji etap I, II i III na terenie naszej gminy w ramach projektu „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”, gdzie w okresie 1,5 roku tej kadencji wykonano 45 km kanalizacji i wszystkie planowane 52 przepompownie łącznie z rozliczeniem unijnym. Zagrożenie zakończenia tej inwestycji było ogromne. Realizowane są dalsze działania inwestycyjne na terenie naszej gminy w ramach etapu IV i etapu V.

 

Cieszy mnie, że zrealizowaliśmy inwestycję w ramach projektu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 pn. „ Wspieranie strategii niskoemisyjnych na terenie gminy Pobiedziska poprzez tworzenie kompleksowej infrastruktury Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych w Biskupicach, Pobiedziskach i Pobiedziskach Letnisku wraz z zakupem środków transportu publicznego” za około 34 mln zł z dofinansowaniem unijnym na ponad 28 mln zł.

 

Kolejnym sukcesem, na który czekało się 10 lat, była budowa w Pobiedziskach bezkolizyjnego przejścia drogowego pod linią kolejową nr 353 Poznań – Skandawa. Projekt był realizowany w formule „Zaprojektuj i wybuduj” i obejmował budowę układu drogowego w postaci ronda po północnej stronie nasypu kolejowego w ul. Fabrycznej i ronda po południowej stronie w ulicy Poznańskiej. Wykonane zadanie stanowi pierwszy etap budowy obwodnicy Pobiedziska. Budowa II etapu obwodnicy tj. połączenia od ul. Poznańskiej poprzez ul. Kaczyńską do ul. Kostrzyńskiej miała być realizowana po 2019 roku.

 

W ramach rewitalizacji starej części miasta wykonano ul. Jeziorną, zagospodarowano teren wokół Jeziora Małego, przebudowano ul. K. Odnowiciela, ul. Kościuszki, przebudowano ul. Wł. Jagiełły. Ponadto wykonano długo oczekiwaną ul. Kutrzeby łączącą ul. Różaną z ul. Biedrzyckiego wraz z oświetleniem w nowszej części miasta.

 

Na Rynku w ramach rewitalizacji stanęła zrekonstruowana, wykonana z granitu, replika figury Najświętszego Serca Jezusowego. Została ona poświęcona podczas obchodów 760 – lecia nadania praw miejskich Pobiedziskom.

 

Myślę, że mieszkańcy wsi są zadowolenie ze świetlicy w Gołuniu i Centrum Ratowniczo-Edukacyjnego w Kociałkowej Górce oraz wprowadzonego przeze mnie od 2016 roku Funduszu Sołeckiego.

 

Radość z pracy samorządowej w tej kadencji niesie też fakt rozbudowy dwóch szkół w Jerzykowie i w Biskupicach, remont sali gimnastycznej we Wronczynie i termomodernizacja przedszkola w Pomarzanowicach, budowa nawodnienia i oświetlenie Stadionu Miejskiego w Pobiedziskich oraz infrastruktury sportowej i rekreacyjnej na terenach wiejskich.

 

Kiedy byłam burmistrzem, zmodernizowany został Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego i przejście podziemne dla pieszych pod drogą wojewódzką 194 od Placu Konstytucji do wybudowanych zespołów pomostów nad jeziorem Biezdruchowo oraz istniejącego zespołu obiektów sportowych.

 

Cieszy mnie, że gmina Pobiedziska pokryta jest w ponad 75% miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Do najważniejszych dokumentów, opracowanych w kadencji 2015-2018, należały: plan ochrony gruntów rolnych oraz plany terenów zieleni i lasów. Ich zadaniem było uniemożliwienie powstawania niekontrolowanej zabudowy, co skutkuje w budżecie gminy kosztami budowy nowej infrastruktury technicznej łącznie z drogami.

 

Sukcesów w tej kadencji było wiele. Warto przestudiować sprawozdanie z kadencji 2015-2018 o stanie gminy Pobiedziska, zawarte na stronach Biuletynu Pobiedziskiego nr 226 z 10 października 2018 roku i prezentację Sprawozdania z wykonania WPI Gminy Pobiedziska kadencja 2015-2018 pt. „100 inwestycji zamiast tysiąca słów”.

 

Współpracownicy

Nie byłoby tych osiągnięć bez zaangażowania moich współpracowników. Dzięki Nim mogłam uczestniczyć w procesie rozwoju gminy. Szkoda, że większość z nich odeszła po wyborach w 2018 roku. Pomimo chwil trudnych, głęboko w pamięci zachowały się jednak chwile radosne.