W Światowym Dniu Pluszowego Misia przedszkola i szkoły zaroiły się od maskotek wyobrażających pluszowe misie. Zawitały też do gminy Pobiedziska.
Jest kilka opowieści* o tym skąd wziął się miś – maskotka. Jedna z nich odwołuje się końcu XIX wieku. Margaret Staff – niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Staff w roku 1880 wpadł na pomysł, aby ulepszyć ich konstrukcję i założyć firmę produkującą takie zabawki.
Pluszowe zwierzątka wystawiono na targach w Lipsku w 1903. Zainteresowały one Amerykanów. Tam zdobyły dużą popularność. Firma Steffan nadal istnieje i produkuje pluszowe zabawki.
Można też spotkać inną wersję historii powstania tej sympatycznej maskotki.
Mianowicie, w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora „Tedy” Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchuma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Tedy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta.
A za co dzieci lubią dzisiaj swoje pluszowe misie?
Uczniowie klasy 2a Szkoły Podstawowej w Jerzykowie mówili:
– za to, że są od rodziców,
-, bo jest ze mną od urodzenia,
-, ponieważ mogę go przytulić, kiedy jest mi smutno.
W czasie lekcji w SP w Jerzykowie w Światowym Dniu Pluszowego Misia dzieci poznawały różne gatunki niedźwiedzi. Zobaczyły zdjęcia niedźwiedzia polarnego, misia koali i misia pandy.
Z pomocą pani nauczycielki odnalazły niedźwiedzia, a dokładnie Wielką Niedźwiedzicę, oczywiście na mapie nieba.
Z kolei dzieci uczęszczające do pobiedziskiego Przedszkola „Wesołe Skrzaty” poznawały menu misiów. W tym dniu nie zabrakło też różnych zabaw z misiem w roli głównej. Największą atrakcja tego dnia był duży mis, jaki odwiedził wszystkie grupy przedszkolaków. W sympatycznego niedźwiadka wcieliła się jedna z pań przedszkolanek.
*Korzystałem z notatki zamieszczonej w Wikipedii