Flaga, czyli

180854815_4700741489952755_7906962527558167536_n

Flaga Polski to jeden z symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej. Damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Flagą jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Barwy flagi są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:

  • biały reprezentuje srebro, oznacza także wodę i czystość i niepokalanie,
  • czerwony jest symbolem ognia i krwi, odwagi i waleczności.

Na flagach i sztandarach Królestwa Polskiego widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Jan Długosz opisując przygotowania do bitwy pod Grunwaldem pisze o „chorągwi wielkiej, na której wyszyty był misternie orzeł biały z rozciągnionemi skrzydły, dziobem rozwartym i z koroną na głowie, (…)”. Przed rozbiorami silna była także tradycja uznająca za barwy narodowe trzy kolory: biały, karmazynowy i granatowy. Wywodzi się ona od strojów żołnierzy kawalerii. Dzień Flagi obchodzony jest od roku 2004.

ZAPAMIĘTAJ

  • Flaga  lub  banner  eksponowane  publicznie  muszą  być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione.
  • Na  terenie  RP  flaga  państwowa  Rzeczypospolitej  Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.  Jeśli  eksponuje  się  na  masztach więcej  flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
  • W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona  jest  do połowy masztu.  Na maszt stojący wciąga się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy wysokości.  Wieczorem podnosi  się ją  na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje.
  • Nie  powinno  się  podnosić  i  wywieszać  weksyliów  w  dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze.
  • W czasie burzy, bardzo  silnego wiatru  lub  śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  • Flaga  nigdy  nie  może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
  • Flagą  nie można  przykryć  pomnika lub  tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi  na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej  stronie pomnika (dla  patrzącego  na pomnik), w kolejności zgodnej z hierarchią.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  • Na  fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków

źródło: https://muzhp.pl/pl/c/2224/flaga-polski,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski