Gmina Pobiedziska ogłasza otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach Priorytet 2 Fundusze europejskie dla zielonej Wielkopolski Działanie 02.05 Zwiększanie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe. Wniosek projektowy składany jest w odpowiedzi na konkurs Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 nr naboru FEWP.02.05-IZ.00-002/23.
Wybór partnera w projekcie następuje zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, w tym wybór partnera spoza sektora finansów publicznych – zgodnie z art. 39 ust. 2-3 ww. ustawy.
I. Cel projektu:
Celem projektu jest rozwój systemu ratowniczo-gaśniczego W Gminie Pobiedziska, w tym doposażene służb w odpowiedni i wysoce efektywny sprzęt dla jednostek odpowiedzialnych za prowadzenie akcji ratowniczych i usuwaniu skutków zjawisk katastrofalnych.
II. Działania przewidziane do realizacji w ramach projektu:
- Projekt zawiera działania w obszarach:
- doposażene służb w odpowiedni i wysoce efektywny sprzęt dla jednostek odpowiedzialnych za prowadzenie akcji ratowniczych i usuwaniu skutków zjawisk katastrofalnych,
- praktyczne zajęcia dla organizacji społecznych biorących udział w akcjach ratowniczych,
- działania edukacyjne dla mieszkańców prowadzone przez organizacje społeczne w zakresie edukacji i wzorców zachowań w przypadku wystąpienia gwałtownych i katastrofalnych zjawisk pogodowych i ich skutków oraz ochrony środowiskowej.
III. Proponowany zakres zadań przewidzianych dla partnera:
- Wsparcie merytoryczne i organizacyjne Gminy Pobiedziska przy realizacji zadań obejmujących przedmiotowy projekt, w szczególności rola doradcza oraz odpowiedzialność za realizację szkoleń wskazanych w pkt. I b) i c).
- Gmina Pobiedziska zastrzega, że szczegółowy zakres projektu ustalony zostanie na etapie jego przygotowania i może obejmować wyłącznie wybrane działania zgodnie z potrzebami określonymi na etapie diagnozy sytuacji problemowej.
- Wymagania wobec partnera:
- Działalność Partnera musi być zgodna z celami partnerstwa i celami projektu.
- Partner musi posiadać doświadczenie w realizacji działań edukacyjnych dla podmiotów biorących udział w akcjach ratunkowych oraz dla szerokiego grona odbiorców w zakresie edukacji i wzorców zachowań w przypadku wystąpienia gwałtownych i katastrofalnych zjawisk pogodowych i ich skutków oraz ochrony środowiskowej oraz dysponować odpowiednim potencjałem osobowym zdolnym do realizacji zadań przewidzianych w projekcie,
- Wykluczenia
Z udziału w postępowaniu wykluczone są:
- podmioty, które zostały wykluczone na podstawie artykułu 207 Ustawy o finansach publicznych,
- podmioty, na których ciąży obowiązek zwrotu pomocy wynikający z decyzji KE uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz z rynkiem wewnętrznym,
- podmioty, wobec których orzeczono zakaz dostępu do środków, o których mowa w artykule 5 ustęp 3 punkt 1 i 4 Ustawy o finansach publicznych, w przypadku skazania za przestępstwo, o którym mowa w artykule 9 lub artykule 10 Ustawy o cudzoziemcach,
- podmioty, które podlegają wykluczeniu na podstawie artykułu 9 ustęp 1 punkt 2a Ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary,
- podmioty, które znajdują się w sytuacjach wskazanych w artykule 136 i artykule 141 Rozporządzenia w sprawie zasad finansowych,
- podmioty, które podlegają wykluczeniu na podstawie artykułu 5l Rozporządzenia (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 roku dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie oraz Ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego,
- Zgłoszenie powinno zawierać:
- Opis dotychczasowej działalności kandydata na partnera, uwzględniający średnioroczną liczbę interwencji 2020, 2021, 2022 oraz w 2023 roku, obszar działania (wyszczególnione powiaty na terenie których odbywały się interwencje),.
- Opis koncepcji udziału w projekcie, w szczególności propozycje realizacji działań określonych w pkt. III a)
- Wykaz zrealizowanych usług/projektów zakresu edukacji i wzorców zachowań w przypadku wystąpienia gwałtownych i katastrofalnych zjawisk pogodowych i ich skutków oraz ochrony środowiskowej oraz dla organizacji społecznych biorących udział w akcjach ratowniczych.
- Wykaz osób, którymi dysponuje kandydat na partnera wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia oraz ze wskazaniem czynności, jakie osoby te mogą realizować w projektach.
- Deklarację gotowości przygotowania wszelkiej niezbędnej dokumentacji wymaganej do podpisania umowy o dofinansowanie projektu.
- Dokumenty potwierdzające status prawny kandydata na partnera i umocowanie osób go reprezentujących.
- Oświadczenie, o nie podleganiu wykluczeniu z możliwości ubiegania się o dofinansowanie na podstawie odrębnych przepisów, w szczególności: art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. 2013 r., poz. 885 z późn. zm.); lub wobec których orzeczono zakaz dostępu do środków funduszy europejskich na podstawie odrębnych przepisów:
- 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1745);
- 9 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2020 r., poz. 358 z późn. zm.).
Zgłoszenie powinno wpłynąć na formularzu, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zapytania.
VII. Opis kryteriów branych pod uwagę w wyborze partnera
- Spełnienie wymogów formalnych (oświadczenia o których mowa w pkt VI e) – VI g.)
- liczba interwencji za okres trzech pełnych ostatnich lat przed złożeniem wniosku:
- poniżej 30 – 0 pkt.
- od 30 – 50 – 1 pkt.
- od 50-100 – 2 pkt.
- od 101-150 – 3 pkt.
- od 151-200 – 4 pkt.
- powyżej 200 – 5 pkt.
- zasięg terytorialny prowadzonych interwencji:
- na terenie 1 powiatu – 1 pkt.
- na terenie 2 powiatów – 2 pkt.
- na terenie 3 powiatów – 3 pkt.
- na terenie 4 powiatów – 4 pkt.
- na terenie 5 i więcej powiatów – 5 pkt.
- Opis koncepcji udziału w projekcie, w szczególności propozycje realizacji działań określonych w pkt. III a). Max. 30 pkt.
- Wykaz zrealizowanych usług/projektów w zakresie świadczenia usług społecznych wraz z ich krótkim opisem. Max. 30 pkt.
- Wykaz osób, którymi dysponuje kandydat na partnera wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia oraz ze wskazaniem czynności, jakie osoby te mogą realizować w projektach. Max. 10 pkt.
- funkcjonowanie danej jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym (KSRG) – 20 pkt. jeśli kandydat na partnera funkcjonuje w KSRG, 0 pkt. jeśli nie funkcjonuje w tym systemie.
VIII. Termin składania ofert
Oferty w formacie .doc., docx. lub .pdf należy przesłać w terminie do 21 dni od daty ogłoszenia naboru (tj. do dnia 05.12.2023 r.) na adres e-mail: kancelaria@pobiedziska.pl lub złożyć osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy w Pobiedziskach.