Ignacy Jan Paderewski i zapomniane powstanie

1280px-Przyjazd_Ignacego_Jana_Paderewskiego_do_Poznania_(1-H-319-2)

 Ignacy Jan Paderewski urodził się 159 lat temu. Pianista, kompozytor i polityk  kojarzy się z wybuchem powstania wielkopolskiego w roku 1918. Również dzisiaj  przypada rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, ale nie 101-sza lecz 213-ta. Jak to możliwe?

Człowiek, którego nazwisko kojarzy się chyba każdemu mieszkańcowi Wielkopolski z wybuchem powstania w roku 1918 urodził się 6 listopada 1860 roku,we wsi Kuryłówka na Podolu w ówczesnym Imperium  Rosyjskim. Obecnie jest to Ukraina.

Ignacy Jan Paderewski mówił:” Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę…”

Jego przyjazd  do Poznania 27 grudnia 1918 był bezpośrednim impulsem do wybuchu powstania wielkopolskiego.  Jako premier i minister spraw zagranicznych Ignacy Jan  Paderewski w roku 1919 podpisał w imieniu Polski Traktat Wersalski.

 

Mała wieś wielkie nazwiska

Wielki pianista gościł jednak nie tylko w Poznaniu. W okresie międzywojennym, na zaproszenie rodziny Jackowskich, odwiedził Wronczyn leżący w gminie Pobiedziska.

– Przyjechał do Tadeusza Gustawa Jackowskiego. Odwiedziny zostały potwierdzone wpisem do księgi wizyt dworu we Wronczynie – mówi Tadeusz Panowicz,  historyk- regionalista.

Oryginał księgi jest w jednym z krakowskich muzeów, a kopia znajduje się u mieszkanki Pobiedzisk – Letniska.

Dzięki istnieniu tej księgi wiadomo o obecności we Wronczynie między innymi Kornela Makuszyńskiego, Juliusza Osterwy, Leona Schillera.

 

Powstanie zapominane?

Również 6  listopada, ale  1806 roku wybuchło powstaniwielkopolskie.

To nie pomyłka. Trochę o tym powstaniu zapomnieliśmy. A miało nie mniejszy zasięg od wydarzeń z 1918 roku.

6 listopada 1806 roku do Poznania przybył generał Jan Henryk Dąbrowski. I to właśnie on, w obliczu zbliżających się do stolicy Wielkopolski wojsk napoleońskich, wezwał Polaków z zaboru pruskiego do powstania. Udało mu się jednak utrzymać w mieście porządek.

Z Kalisza, Konina, Kępna, a nawet Sieradza mieszkańcy wypędzili nie tylko pruskie wojska, ale nawet część pruskich urzędników.

Sukces tego powstania bezpośrednio przyczynił się do utworzenia w 1807 roku Księstwa Warszawskiego.

Kto uważnie czytał „Pana Tadeusza”,  pamięta, że Mickiewicz przywoływał ten zryw na  kartach swojej epopei.

 

Na zdjęciu przejazd Ignacego Jana Paderewskiego przez Poznań

By Nieznany fotograf – https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/67286/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75220441

Czytaj też:

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/717989,Ignacy-Jan-Paderewski-polityk-i-wirtuoz

https://culture.pl/pl/tworca/ignacy-jan-paderewski