Jako Prezes Stowarzyszenia Vena Pobiedziska mam przyjemność zaprosić wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz sympatyków Koncertów Jerzykowskich na „Recital fortepianowy” wykonany w ramach „Koncertów Jerzykowskich” sezon 10.
Pierwszy koncert jaki odbył się w szkole w Jerzykowie ( od którego całe to przedsięwzięcie wzięło nazwę ) miał miejsce w październiku 2010. Był to rok, w którym obchodziliśmy dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Koncert, który miałam przyjemność wtedy wykonać miał wpisać się w ten jubileusz. I taki był początek koncertów, które dzięki ogromnej rzeszy artystów wielkiego serca odbywają się po dziś dzień, każdego miesiąca, od dziesięciu lat. Możemy więc powiedzieć, że obchodzimy swego rodzaju jubileusz dziesięciolecia istnienia i działania.
Jak to mówią, nic w świecie nie dzieje się bez przyczyny. Widać tak musiało być i zostałam poniekąd zmuszona, by ten jubileusz uczcić i sama zagrać koncert . Tak więc domyślacie się Państwo, że koncert z powodów covidowych odbył się w niecodziennych warunkach, a mianowicie został nagrany u mnie w domu, na fortepianie Steinweg z roku 1929. Program, jaki dla Państwa przygotowałam stanowi skromną część utworów należących do moich ulubionych czy nawet ukochanych, jak chociażby Ballada As- dur Fryderyka Chopina, którą zagrałam na koniec koncertu, w ten sposób zamykając fajerwerkami dźwięków cały recital.
Do występu zaprosiłam moją uczennicę, Michalinę Watras, mieszkankę naszej gminy, która jest uczennicą trzeciej klasy szkoły średniej ZSM w Poznaniu. Michalina otwiera koncert prześliczną etiudą Fryderyka Chopina, Etiudą As op. 25 nr 1. W czasach Chopina i jeszcze w początkach naszego wieku wydawcy dzieł Chopina, krytycy muzyczni czy muzykolodzy, mieli zwyczaj nadawania poszczególnym utworom Chopina tytułów. I tak mamy Preludium deszczowe, etiudę rewolucyjną czy Liparyjskie harfy ( wiatr harfa ), jako tytuł dla właśnie tej etiudy As- dur.
Sam Chopin nie lubił, wręcz irytował go ten zwyczaj, ale wiadomą rzeczą jest, iż tytuły utworów, co za tym idzie swego rodzaju programowość, w znacznym stopniu ułatwia słuchaczowi odbiór dzieła, porusza jego wyobraźnię i przynosi odpowiednie skojarzenia. Trudno się więc dziwić, że maniera taka była ogromnie popularna w tamtych czasach. W koncercie, do którego odsłuchania Państwa zachęcam usłyszycie obok utworów naszego Fryderyka, Sonatę Es -dur op.27 nr 2 wielkiego Ludwiga van Beethovena. To dzieło znalazło się w moim programie nie bez przyczyny. Rok 2020 jest rokiem, w którym obchodzimy 250 rocznicę urodzin giganta schyłku klasycyzmu. Ponieważ koncert postanowiłam przeprowadzić tak jak to odbywa się na koncertach na żywo, czyli poszczególne utwory poprzedzone są moim komentarzem,który ma przybliżyć Państwu postać kompozytora, otworzyć na świat dźwięków i czasami przekazać kilka ciekawostek, które mam nadzieję pozostaną w Państwa pamięci, nie będę zdradzać wszystkiego co będą Państwo mogli usłyszeć na filmie. Zachęcam do wejścia na stronę You Tube i zanurzenie w świat dźwięków, które na tym nagraniu brzmią trochę jak z tamtej epoki. Możemy sobie wyobrazić, że tak wyglądały koncerty w mieszczańskich domach dziewiętnastego wieku. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli się znowu spotykać jak przez ostatnie dziesięć lat bywało. Życzę wszystkim słuchaczom dużo zdrowia i do usłyszenia i zobaczenia.
Aleksandra Mazurek
Koncerty Jerzykowskie – 10-ty sezon – Koncert jubileuszowy : https://youtu.be/dz-j2noiJ5Q