Jak co roku, na początku czerwca, teren Zespołu Szkoły i Przedszkola w Biskupicach oddany został we władanie dzieci. W sobotnie popołudnie 4 czerwca odbył się festyn pod hasłem – „I Ty możesz zostać naukowcem”, podsumowujący Szkolny Rok Naukowców. Dzieci przebrane za naukowców uczestniczyły wraz rodzicami i gośćmi w wielu atrakcjach. Naukowcy z Politechniki Poznańskiej, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Przyrodniczego, wprowadzili uczniów w świat nauki.
Dyrektor szkoły, tak jak nauczyciele i Rada Rodziców, przebrany w atrybut każdego naukowca-badacza, czyli w biały fartuch, zaprosił wszystkich do wspólnego eksperymentowania.
Dr Luiza Handschuh wprowadziła dzieci w świat biologii molekularnej. Wszyscy mogli poznać, m.in. jak wygląda ludzkie DNA, zaszyfrowywać swoje imiona w kodzie DNA. Gry i zabawy genetyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Z pomocą dr. inż. Jakuba Pająkowskiego, czyli Pana Zimno, dzieci poznały tajniki właściwości ciekłego azotu. Zamrażanie kwiatów, które później przy uderzeniu rozsypywały się w pył, wzbudziło prawdziwy podziw. Nie brakowało też chętnych rodziców, na sprawdzenie swojej odwagi, przy polewaniu dłoni azotem.
Eksperymenty z powietrzem prezentował dr inż. Adam Buczek. Jego stoisko, gdzie każdy mógł samodzielnie eksperymentować, było cały czas pełne. Aplauz młodszych dzieci wzbudzały ogromne kolorowe bańki mydlane.
W mobilnym Planetarium dzieci przyglądały się gwiazdom, które krążą nad ich głowami. Poznały Drogę Mleczną, jej położenie na niebie, uczyły się rozpoznawać gwiazdy oraz galaktyki.
Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych uczestników, cieszyły się dwa stanowiska z klockami Lego, przy których można było zbudować ruchome modele oraz wszystko to, na co pozwalała ich wyobraźnia.
Jedną z sal szkolnych zamieniono w Pracownię Robotyki, gdzie dzieci budowały i programowały roboty mobilne z klocków Lego, by potem w niesamowitych emocjach walczyć nimi na macie, jak zawodnicy sumo. Sztuczna dłoń, czy samojezdny robot reagujący na ruch przed nim wzbudzał ciekawość wszystkich.
Na dziedzińcu szkolnym czekały atrakcje przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Biskupic – można było przygotować pyszne pierniczki, zrobić bransoletkę z korali, a także poznać historyczne już narzędzia rolnicze okolicznych gospodarstw i ogrodów.
Na stanowisku Politechniki czekały różne gry i zabawy pokazujące, jak fizyka uczestniczy w naszym życiu. Kto żyw mógł spróbować swoich sił na Hoverboardzie, czyli na deskorolce elektrycznej. Obok, chętni mogli zmierzyć się z kajakiem na sucho. Trenażer na stoisku UKS Zalew z Jerzykowa pozwolił wczuć się w rolę sportowca kajakarza i sprawdzić swoją tężyznę fizyczną.
Pobliskie boisko było miejscem zmagań modeli samolotów z powietrzem. Pan Marcin Kościelak prezentował swoją pasję – czyli modele samolotów. Było trochę o tym, dlaczego samolot lata jak ptak, co to lotki w skrzydle lub czym jest siła nośna. Dzieci zobaczyły też pasjonujące ewolucje modeli w powietrzu. Duże samoloty, o rozpiętości skrzydeł ponad 3 metry, napędzane silnikiem spalinowym robiły ogromne wrażenie.
Na festynie nie zabrakło też nauki o bezpieczeństwie. Dzięki zespołowi Ratownictwa Medycznego wszyscy mogli poznać i namacalnie poćwiczyć zasady prawidłowego ratowania poszkodowanych.
Na zakończenie festynu uczniowie odegrali scenki z życia naukowców oraz zaprezentowali pokaz eksperymentów, które opracowywali w trakcie całego Szkolnego Roku Naukowców.
Eksperymenty z suchym lodem, prądem z ziemniaków, produkcja pasty dla słonia czy prezentowanie siły odrzutu wzbudziły zachwyt zebranej widowni.
Podsumowaniem ekscytującego dnia była emocjonująca licytacja w loterii fantowej. Organizatorom, Partnerom imprezy, Sponsorom, Radzie Sołeckiej i Gminie bardzo dziękujemy za wniesiony wkład i zapraszamy za rok.
Wojciech Lisowski
Foto: Archiwum ZS Biskupice