Kilkadziesiąt książek trafiło do Biblioteki Lokalnej znajdującej się przy budynku dworca kolejowego w Pobiedziskach. Co to za biblioteka? To witryna z książkami, kolejny element projektu w ramach którego przy dworcu powstały parkingi.
Pod słowem Biblioteka Lokalna kryje się szafka wykonana z tworzywa sztucznego z kilkoma regałami, mieszcząca kilkadziesiąt książek.
– Są to kryminały, romanse, reportaże, książki przygodowe, są też książki dla dzieci – słowem literatura, którą dobrze czyta się w podróży – mówi Małgorzata Halber, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pobiedziskach. Wszystkie pozycje podarowali Bibliotece mieszkańcy miasta i gminy.
Podziel się książką
– Zabierając książkę z Biblioteki Lokalnej, nie trzeba się nigdzie logować, ani rejestrować. Wystarczy po przeczytaniu odłożyć książkę na półkę, albo zamienić ją na inną, swoją. To typowe działanie bookcrossingowe. Jego celem jest „uwalnianie książek” – wyjaśnia dyrektorka Małgorzata Halber.
Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by mogła je przeczytać kolejna osoba i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych. Forma ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych w roku 2001. Inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem.
Biblioteka razem z parkingiem
Pobiedziska Biblioteka Lokalna to element projektu „Wspieranie strategii niskoemisyjnych na terenie gminy Pobiedziska poprzez tworzenie kompleksowej infrastruktury Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych w Biskupicach, Pobiedziskach i Pobiedziskach Letnisko wraz z zakupem środków transportu publicznego”. W ramach tej inwestycji powstały:
- zintegrowane węzły przesiadkowe w Pobiedziskach, Pobiedziskach Letnisku oraz w Biskupicach,
- trzy hybrydowe, niskoemisyjne autobusy,
- parkingi typu „parkuj i jedź dalej” dla 310 aut,
- 21 miejsc postojowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych na wyżej wymienionych parkingach,
- 282 stanowiska postojowe w obiektach „Bike&Ride”,
- 4,5 km nowych dróg rowerowych,
- 92 nowe lub zmodernizowane latarnie,
- samoobsługowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych,
- system rowerów miejskich.
Wartość całego projektu – 35,5 mln zł. Dofinansowanie z UE – 25,2 mln zł.