Uprawnienia na kombajn — czy są potrzebne.
Wielu rolników zastanawia się, czy aby prowadzić kombajn, potrzebne im są jakieś dodatkowe uprawnienia? Czy muszą mieć prawo jazdy lub ukończyć kurs na operatora kombajnu zbożowego?.
Rodzaj uprawnień, który pozwoli kombajniście na prowadzenie kombajnu, wynika z ustawy – Prawo o Ruchu Drogowym. W dokumencie znajdziemy między innymi klasyfikację. Kombajn jest uznawany za wolnobieżny pojazd silnikowy. Aby prowadzić pojazd wolnobieżny, którym jest kombajn zbożowy, należy mieć prawo jazdy kategorii B, T, C1, C, D1 lub D. Prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie samochodów osobowych, C samochodów dostawczych, a T ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych.
Zatem prawo nie wymaga od rolników żadnych dodatkowych uprawnień operatora kombajnu zbożowego. Jednak świadomi rolnicy, powinni rozważyć uczestnictwo w dodatkowym kursie, aby zwiększyć bezpieczeństwo jego użytkowania.
Kurs na kombajn zbożowy — dlaczego warto?
Jak już wyżej wspomniano, do prowadzenia kombajnu wystarczy mieć prawo jazdy o kategorii B, C, D lub T. Kurs kombajnisty nie jest obligatoryjny, jednak uczestnictwo w nim może przynieść kierującemu pojazdem wolnobieżnym wiele korzyści.
Przede wszystkim kurs kombajnisty uczy, jak prowadzić kombajn, z jakich elementów zbudowana jest maszyna oraz jakie przepisu ruchu drogowego obowiązują pojazd wolnobieżny poruszający się po drogach publicznych.
Dodatkowo kurs kombajnisty może okazać się konieczny do wykupienia OC lub naprawy pojazdu w ramach obowiązującej gwarancji. Niektóre firmy warunkują wypłacenie odszkodowania lub naprawy gwarancyjnej, tylko w przypadku posiadania stosownego poświadczenia uczestnictwa w kursie z obsługi maszyny. Kursy kombajnisty będą także niezbędne, kiedy chcemy jeździć kombajnem zawodowo. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek zapewnić nam odpowiednie szkolenie.
W sytuacji, kiedy kierujący kombajnem spowoduje wypadek na drodze, musi okazać odpowiednie ubezpieczenie. W przypadku maszyn rolniczych będzie to OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Żadne dodatkowe ubezpieczenie nie jest wymagane.
W sytuacji, kiedy dojdzie do kolizji, a rolnik nie okaże stosownego ubezpieczenia, sprawa trafi do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli świadczymy usługi kombajnisty w innych gospodarstwach rolnych, to konieczne jest wykupienie nie OC rolniczego, a OC na pojazdy mechaniczne. OC rolnicze można wykupić tylko na okres 3 miesięcy, np. na czas, kiedy przypadają żniwa. Dzięki temu uczestnicząc w ruchu drogowym kombajnem, możemy być spokojni, nawet w przypadku uczestnictwa w kolizji drogowej.
Chętnych do odbycia szkolenia, prosimy o zgłoszenie się do dnia 5 marca br. osobiście w pok. 16 tut. Urzędu lub telefonicznie :
61 8977 108.