Likwidacja trwałych użytków zielonych –procedura

trwale-uzytki-zielone-doplaty-ewniosek

W związku ze spadkiem stanu pogłowia bydła wielu rolników chciałoby przekształcić posiadane trwałe użytki zielone w  grunty orne. Co raz częściej otrzymujemy pytania od rolników jak to zrobić.

Jeśli  chcemy przekształcić trwałe użytki zielone w  grunty orne, to trzeba pamiętać, że ten zabieg jest regulowany prawnie. Wynika to z prawodawstwa Unii Europejskiej, w którym każdy kraj członkowski zobowiązany jest zapewnić  odpowiedni stosunek trwałych użytków zielonych do całkowitej powierzchni gruntów rolnych. Jest to wskaźnik referencyjny. Wysokość wskaźnika referencyjnego ogłasza co roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Trwałe  użytki zielone – co nam wolno, a czego nie.

W związku z  ustalonymi wymogami nie wolno zaorywać i przekształcać  trwałych użytków zielonych objętych programem rolno środowiskowym lub położonych na obszarach Natura 2000. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi stoi na stanowisku, że cenny przyrodniczo trwały użytek zielony nie może zostać zaorany. Na rolników nie spełniających tych wymogów nakładane będą kary administracyjne skutkujące  zmniejszeniem kwoty płatności bezpośredniej.

W innej sytuacji  są rolnicy posiadający trwałe użytki zielone , które nie są cenne przyrodniczo. Tu możliwość przekształcenia trwałych użytków zielonych na grunty orne zależy od wskaźnika referencyjnego. Do niedawna planując przekształcenie tuz  na grunty orne należało zwrócić się z prośbą do kierownika Biura Powiatowego ARiMR obsługującego nasz wniosek obszarowy.

Przekształcenia TUZ a dopłaty.

Obecnie przekształcenia trwałych użytków zielonych w grunt orny nie trzeba zgłaszać kierownikowi Biura Powiatowego AR i MR. W e-wniosku zamieniamy działkę TUZ na grunt orny, wykazując znajdującą się na nim uprawę. Może się jednak zdarzyć, że zostanie przekroczony 5%  wskaźnik referencyjny, wtedy  rolnicy będą musieli przywrócić trwałe użytki zielone. Nie będą stosowane kary finansowe, chyba że po wydaniu nakazu przez kierownika  Biura Powiatowego AR i MR rolnik w przyszłym roku się do nich nie zastosuje. O przekroczeniu  wskaźnika referencyjnego rolnicy dowiedzą się  jednak dopiero po zakończeniu procedury przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie.