Jak minęły ostatnie miesiące Strategii na lata 2016-2023 w Lokalnej Grupie Działania
„Trakt Piastów” ?
Ostatnie miesiące realizacji „Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność – LSR na lata 2016-2023” to czas intensywnej pracy dla naszej LGD „Trakt Piastów”. Był to jednocześnie okres dokonywania ostatnich rozliczeń, podsumowań i intensywnej sprawozdawczości, oraz wybiegania w przyszłość i planowania nowych przedsięwzięć.
Rok 2024 rozpoczął się dla nas bardzo satysfakcjonująco: po 10 latach pracy pełnej wyzwań i satysfakcji przyszła pora na świętowanie jubileuszu. 18 stycznia ponad stu zaproszonych Gości miało okazję cieszyć się razem z nami i wspominać wspólne projekty i różnorodne działania w pięknych przestrzeniach Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
24 stycznia – to kolejny szczególnie ważny dzień w tegorocznym kalendarzu LGD „Trakt Piastów”. Tego dnia w VR Inkubator w Fałkowie odbyła się uroczystość podpisania nowej umowy ramowej na realizację LSR na lata 2023-2027 między Lokalną Grupa Działania „Trakt Piastów” a Zarządem Województwa Wielkopolskiego.Umowę ze strony Zarząd Województwa Wielkopolskiego podpisał Wicemarszałek Krzysztof Grabowski, a LGD reprezentowali Prezes LGD Andrzej Łozowski i Wiceprezes Maria Suplicka. Nowa umowa gwarantuje LGD finansowanie planowanych w Lokalnej Strategii Rozwoju na dalsze lata działań, a kwota tego finansowania to 7 570 672,00 EUR. W wydarzeniu udział wzięli również Pani Dyrektor Departamentu PROW Urzędu Marszałkowego Województwa Wielkopolskiego Izabela Mroczek, Wiceprezes Sieci Lokalnych Grup Działania Ireneusz Witkowski, Zarząd LGD „Trakt Piastów”, przedstawiciele samorządów lokalnych, w tym, przewodniczący Rad Gmin, przedstawiciele KGW, Sołtysowie i członkowie LGD oraz pracownicy biura LGD.
7 maja LGD „Trakt Piastów” (działając we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności) ogłosił rozpoczęcie naboru do Lokalnego Konkursu Grantowego w ramach programu „Działaj Lokalnie”.
Nabór poprzedzony został dwoma szkoleniami (stacjonarne w Czerniejewie oraz zdalne).
W konkursie mogły wziąć udział organizacje, instytucje oraz grupy, które chcą wprowadzać zmiany w swojej okolicy poprzez aktywne projekty społeczne i mają oryginalne pomysły na poprawę bliższego i dalszego otoczenia. Nabór zakończyliśmy 7 czerwca 2024 r., spłynęło 16 wniosków na łączną kwotę 48 000 zł. Komisja wybrała 9 wniosków (na łączną kwotę 26 000 zł), a 8 lipca podpisaliśmy umowy z Wnioskodawcami na finansowanie ich projektów. Bardzo się cieszymy z sukcesu i zaangażowania pomysłodawców projektów i życzymy powodzenia w ich realizacji!
14 maja biuro LGD „Trakt Piastów” w Łubowie gościło tych, którzy chcą, by ich pasja i umiejętności pracy z ludźmi, zwierzętami i roślinami przekształciły się w formę prowadzenia Zagród Edukacyjnych. Specjalistki z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu przeprowadziły szkolenie z zainteresowanymi mieszkańcami naszego obszaru i skonfrontowały ich pomysły z możliwościami ich realizacji. Grupa osób mocno związanych z rolnictwem, hodowlą zwierząt i lokalnymi tradycjami wspólnie zastanawiała się, jak działać, by zarówno odbiorcom (szkołom, osobom z niepełnosprawnościami i o szczególnych potrzebach, osobom starszym, turystom), jak i przedsiębiorcom żyło się w naszych gminach lepiej, zdrowiej i bliżej natury.
17 maja Biuro LGD „Trakt Piastów” było otwarte dla wszystkich, którzy chcieli przygotować się do złożenia wniosku o dofinansowanie z EFS+. Pracownicy Biura i kilkunastu zaangażowanych społecznie gości konsultowało swoje pomysły na projekty, które – miejmy nadzieję – zostaną zrealizowane dzięki temu Funduszowi. W tym roku LGD „Trakt Piastów” uczestniczy także w Programie „Lokalne Partnerstwa PAFW”, prowadzonym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Celem programu jest inicjowanie i rozwijanie współpracy między uczestnikami różnych inicjatyw Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, i tworzenie partnerstw, realizujące ważne dla lokalnych społeczności projekty.
W Programie „Lokalne Partnerstwa PAFW”, realizowanym od 2009 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, beneficjenci różnych programów PAFW realizowanych na obszarze jednej lub kilku gmin, zawiązują Grupę Inicjatywną. Tworzą oni koalicje partnerów z udziałem samorządów, biznesu i mediów na rzecz projektów służących budowie dobra wspólnego, na które otrzymują grant w wysokości do 100 tys. zł. Partnerskie projekty realizowane są w oparciu o metodę animacji społeczności lokalnych, która wypracowana została w Programie.
2 czerwca zaangażowani w projekt organizatorzy (LGD „Trakt Piastów”, Biblioteka Publiczna w Czerwonaku, Wojciech Skrzekut – LIDERZY PAFW), eksperci, członkowie NGO oraz mieszkańcy Czerwonaka udali się na spacer badawczy brzegami Warty. Spacer zakończył się pracą warsztatową w sali GOK Sokół, której efektem jest raport, przybliżający odpowiedź na pytanie „Warta łączy? Warta dzieli?”.
Drugą istotną metodą badawczą, wykorzystaną w projekcie, było badanie opinii publicznej, wyrażonej w internecie, zwłaszcza na forum mieszkańców Czerwonaka oraz w social mediach. Następnym etapem naszych działań będzie złożenie wniosku do PAFW o przyznanie finansowania (sierpień 2024 r.) na realizację projektu, realizującego wypracowane we wcześniejszych etapach Dobro Wspólne.
Jako jedyny w Polsce, w gronie 50 projektów z całego świata, do realizacji został wybrany również nasz projekt pt. „Deszczowe Dziedzictwo – wartość wody deszczowej jako zasobu kluczowego dla przyszłych pokoleń oraz bioróżnorodności”. Zostanie on wsparty w ramach inicjatywy Communities for Climate (C4C), koordynowanej przez Departament Polityk Miejskich i Regionalnych przy Komisji Europejskiej (DG REGIO). Zaprojektowane działania mają dostarczyć pomysłów oraz zestawu dobrych praktyk, możliwych do zastosowania na poziomie lokalnym, w zakresie reagowania na skutki zmian klimatycznych.
Realizacja projektu przewidziana jest od czerwca 2024 do marca 2025.
W ciągu ostatnich miesięcy braliśmy też udział w ważnych dla lokalnych społeczności wydarzeniach: 17 marca w Jarmarku Wielkanocnym w Łopiennie, 1 maja w organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy Swarzędz JÓZEFINKACH, a 8 czerwca w Festynie Rodzinnym w Lednogórze.
Wszelkie informacje na temat działań realizowanych przez LGD „Trakt Piastów” dostępne są na stronie: www.lgdtraktpiastow.pl.