Dzisiaj, 18 października najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach otrzymali kamizelki odblaskowe. W imieniu Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego wręczali je policjanci i strażacy z Pobiedzisk i Poznania.
Kamizelki odblaskowe wręczane są dzieciom z najmłodszych klas szkół podstawowych w całym powiecie poznańskim od osiemnastu lat. Akcję zainicjował Jan Grabkowski, starosta poznański. W Pobiedziskach są one szczególnie potrzebne, ponieważ pierwszaki przechodzą na zajęcia wychowania fizycznego oraz informatyki z budynku szkoły przy ul. Jagiełły do budynku przy ul. Kostrzyńskiej.
Spotkanie z policjantami i strażakiem było okazją do sprawdzenia, czy najmłodsi uczniowie wiedzą, jak zachować się na drodze oraz w razie pożaru.
Były, więc pytania o to, na jakim świetle należy przechodzić przez jezdnię.
– Pozwólcie, że powiem wierszyk:” Gdy światło jest czerwone śmiało, przebiegaj na drugą stronę – recytował przedstawiciel Starostwa Powiatowego, pytając czy dobrze robi. Dzieci zgodnie krzyknęły: „Nie!”. I tak pół żartem, pół serio przypomniano najmłodszym wiele zasad poruszania się po drogach. Dzieci odpowiadały też na pytanie, jaki numer telefoniczny należy wybrać w razie wypadku na drodze lub pożaru.
W nocy kierowca zauważy …
Kamizelki odblaskowe przydają się też i dorosłym. Kodeks drogowy nakłada wręcz obowiązek ich noszenia, jeśli pieszy znajduje się po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Przeciętnej jakości reflektory samochodowe zdolne są oświetlić drogę przed maską na odległość zaledwie 40 m (na światłach drogowych 100 m). Jeśli auto porusza się z prędkością ok. 90 km/h to odcinek o długości 40 m pokonuje on w zaledwie 1,6 sekundy. Czas reakcji najlepszych kierowców (praktycznie sportowych) to ok. 1 s. Przeciętny kierowca może po prostu nie zdążyć nawet zareagować na niebezpieczeństwo i uniknąć potrącenia czy przejechania pieszego.
Czujka tlenku też ratuje
Strażak przybyły z JRG nr 3 w Poznaniu zaprezentował też działanie czujki tlenku węgla, zwanego potocznie czadem. Przypomnijmy, że jest to gaz bezwonny i dlatego jest tak groźny. Wydziela się w trakcie spalania z nieszczelnych instalacji kominowych. Prawdopodobieństwo zatrucia czadem wzrasta, gdy zakrywa się znajdujące się w pomieszczeniu wyloty kratek wentylacyjnych. Jak twierdzą strażacy, zimą wiele osób tak robi.
Objawami zatrucia tlenkiem węgla są:
- nudności,
- senność,
- zmniejszenie ostrości widzenia,
- utrata łaknienia,
- ból głowy,
- utrata czucia w palcach.
Każdy mieszkaniec powiatu poznańskiego może zostać właścicielem takiej czujki, jeśli weźmie udział w konkursie ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu. Pytania można znaleźć pod adresem: https://powiat.poznan.pl/wygraj-czujke-tlenku-wegla/
Ankieta konkursowa znajduje się: https://powiat.poznan.pl/wp-content/uploads/2019/10/ankieta-konkursowa.pdf