Tanie mieszkanie czynszowe w Pobiedziskach – pierwsze decyzje

LOGO2_LK

Tanie mieszkanie – niespełnione marzenie? Niekoniecznie. We wtorek, 9 marca, pobiedziscy radni wyrazili zgodę na przystąpienie Gminy Pobiedziska do spółki pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN – Zachodni”. Jej celem jest budowa mieszkań czynszowych.

 

Udziałowcem spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa będzie także Krajowy Zasób Nieruchomości. Jest to państwowa osoba prawna powołana w celu poprawy dostępności mieszkań w Polsce, w szczególności mieszkań na wynajem dla osób nieposiadających zdolności kredytowej. Podstawowym celem gospodarczym spółki jest budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu, w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności. Co ważne, powstające w tym systemie mieszkania na wynajem mają mieć umiarkowany czynsz, na który stać będzie większość Polaków

Gmina Pobiedziska wniesie do Spółki w formie wkładu pieniężnego kwotę otrzymaną z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w celu objęcia udziałów w Spółce. Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska dokona wszelkich formalności prawnych związanych z przeprowadzeniem operacji finansowej i objęcia udziałów w Spółce. W czasie tej samej sesji  nadzwyczajnej radni zatwierdzili wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Pobiedziska do Ministra do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – na sfinansowanie działania polegającego na objęciu przez Gminę Pobiedziska udziałów w tworzonej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej „KZN – Zachodni” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Gmina, która wejdzie do spółki może w niej partycypować na przykład przez aport gruntu. W statusie spółki będzie zapis o niemożliwości sprzedaży gruntu wniesionego przez spółkę aportem, jeśli Gmina na to się nie zgodzi.   

Kto może być najemcą? Istnieją dwa kluczowe kryteria, które musi spełniać osoba ubiegająca się o przystąpienie do programu Mieszkanie Plus. Są to: 
  • brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania/domu, jak również brak prawa do lokalu spółdzielczego,
  • zdolność czynszowa.

Każda gmina może ustalić kryteria pierwszeństwa dostępu do wybudowanych mieszkań czynszowych, by jak najpełniej odpowiedzieć na potrzeby lokalnej społeczności. Mieszkanie ma być pomocą, a nie darowizną. Czynsz za mieszkanie określony zostałby na kilkanaście złotych za metr kwadratowy powierzchni mieszkania. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych czynsz mógłby, po uwzględnieniu dopłat, wynosić około 600 zł. Z wnioskiem o wykup najemca nie będzie mógł wystąpić wcześniej niż po piętnastu latach wynajmowania mieszkania. Kaucja za wynajmowane mieszkanie ma być ustalona na poziomie do 30 procent wartości lokalu. W Wielkopolsce do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa przystąpiły: Czempiń, Oborniki Wielkopolskie, Gniezno, Środa Wielkopolska.

 

Nadzieje radnych

Józef Czerniawski, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska

 –  Zanim radni podjęli decyzję, a zrobili to jednogłośnie, zadawali szereg  pytań. Byli bardzo dociekliwi. Podjęcie uchwały napawa mnie optymizmem. Pozwoli bowiem na wybudowanie mieszkań dla osób, których nie stać na zakup lokalu na tak zwanym wolnym rynku. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Ważnym punktem będzie podpisanie umowy o przekazaniu gruntu pod budynki.  W umowie tej spisany zostanie harmonogram realizacji inwestycji.

Krzysztof Krauze, radny  Gminy Pobiedziska

– Gmina Pobiedziska nie budowała dotąd zbyt wielu mieszkań. Kolejka oczekujących na mieszkanie choćby socjalne jest długa. Powołanie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa daje szansę na mieszkanie tym osobom, które nie mają zbyt wysokich dochodów. Trzeba taką szansę wykorzystać, tym bardziej, że rząd zabezpieczył pieniądze, jakie Gmina wniesie do spółki. Wniesiemy do spółki grunt jako aport. Kierunek jest więc wyznaczony i jest to dobry kierunek.