Rząd chce, by samorządy lokalne zaangażowały się bardziej niż dotąd w program „Mieszkanie plus”. Korzyść ma być obopólna. Osobą odpowiedzialną za to zadanie jest minister Jadwiga Emilewicz. O zamierzeniach pani minister informuje „Portal Samorządowy”.
– Myślę, że w przypadku programu „Mieszkanie plus” współpraca będzie opłacała się wszystkim. Samorządy chcą przyciągać inwestorów. Zwłaszcza w dużych miastach. Jeśli pracownicy mają przyjechać do pracy w konkretnym mieście, to te miejsca zamieszkania są konieczne – argumentuje Jadwiga Emilewicz.
Do nowych zadań Jadwigi Emilewicz na następne 4 lata należy również uporządkowanie tematu planowania przestrzennego w miastach.
– Dziś mieszkańcy są zmęczeni tą dyktaturą przypadkowo budowanych budynków wielorodzinnych – mówi.
Kwestia ta, jak sama przyznaje, zaniedbana jest od wielu dekad w Polsce… z czego często skwapliwie korzystają deweloperzy.
– Dobre planowanie przestrzenne nie stoi w sprzeczności z interesem dewelopera. Przecież deweloper, który lepiej chce realizować inwestycje, lepiej się czuje gdy ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i wie, co i jak ma budować. Moi poprzednicy przygotowali regulacje – ustawę o planowaniu przestrzennym. Ja na pewno do tej ustawy wrócę. Ona wymaga dalszych konsultacji i na pewno je przeprowadzimy – podsumowuje w „Rządowej ławie” Jadwiga Emilewicz.
Życiorys
15 listopada 2019 r. została powołana na stanowisko Ministra Rozwoju.
9 stycznia 2018 r. została powołana na stanowisko Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.
27 listopada 2015 r. powołana na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju.
W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2009 r. została Kierownikiem Muzeum PRL-u w Krakowie.
Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski. Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Od 2003 r. związana z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie.
Działaczka społeczna, autorka wielu publikacji naukowych. Była prezesem Fundacji Lepsza Polska.
Zna język angielski, niemiecki i francuski.
Ma trzech synów.
Czytaj też:
fot. https://www.gov.pl/web/rozwoj/jadwiga-emilewicz