Movember czyli Wąsopad

DSC_1923

Movember (zbitka angielskich słów moustache, wąsy, i November, listopad), wąsopad – coroczna, trwająca miesiąc akcja, udział w której polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn. Przez zachęcanie mężczyzn do uczestnictwa w akcji Fundacja Movember ma nadzieję osiągnąć wzrost liczby wczesnych wykryć, diagnoz oraz efektywnych kuracji raka. Poza zachęcaniem do corocznych badań Fundacja Movember stara się przekonać mężczyzn, że powinni znać historię zachorowań na raka w swojej rodzinie i prowadzić zdrowszy tryb życia.

Od 2004 roku Fundacja Movember organizuje akcję Movember w Australii i Nowej Zelandii. W 2007 roku akcja była organizowana także w Irlandii, Kanadzie, Czechach, Danii, Salwadorze, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Południowej Afryce, na Tajwanie i w Stanach ZjednoczonychFundacja Movember w Polsce rokrocznie wspiera popularność akcji i jej promowanie w mediach powoduje, że wielu mężczyzn w Polsce zapuszcza w listopadzie wąsy, zwiększając społeczną świadomość dotyczącą męskich problemów zdrowotnych.

Gmina Pobiedziska już po raz drugi miała okazję uczestniczyć w tej akcji. Centrum medyczne Jerzykowo 17 listopada zaprosiło mężczyzn na profilaktyczne badania. Po sukcesie zeszłorocznych badań, w tym roku w ramach „Pokaż, że masz jaja 2” lista świadomych zagrożeń i konieczności wykonania badania Panów zapełniła się bardzo szybko. Na wszystkich odważnych po badaniu przez lek. med. Krzysztofa Woźniaka czekała niespodzianka. Adam Szulc Barber całkowicie za darmo – w ramach nagrody za świadomość profilaktyki nowotworowej i odwagę -wykonywał strzyżenie Panom po badaniach.

Kolejna akcja, która zakończyła się ogromnym sukcesem. Profilaktyka nowotworowa wśród Panów bardzo często jest zaniedbywana. I to przez samych zainteresowanych. Mamy nadzieję, że od teraz nie tylko w listopadzie ta świadomość będzie coraz większa.

W opracowaniu wykorzystano materiały zawarte na wikipedia.org

DSC_1912

DSC_1922

DSC_1903

DSC_1908

DSC_1897 DSC_1899 DSC_1895 DSC_1900