Nowe zasady ogłoszeń o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnych

33676398_2246982028662059_2038188648851046400_o

Z dniem 12 czerwca 2020 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z  dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw określające m.in.: miejsca zamieszczania ogłoszeń o zamiarze sprzedaży, sposobu dokumentowania  otrzymania odpowiedzi na ogłoszenie, niezbędnych elementów ogłoszenia, wysokości proponowanej ceny oraz terminu składania odpowiedzi na ogłoszenie.

Dotychczas  przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie określały, jakim środkiem dowodowym powinien posłużyć się  zbywca nieruchomości rolnej, aby wykazać brak możliwości sprzedaży  rolnikowi indywidualnemu.

Dyrektor Generalny KOWR, rozpatrując wnioski o wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości rolnej, związany przepisami Rozdziału V ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. k.p.a. (t.j. Dz.U. z 2020r. poz.256), dopuszczał na tę okoliczność wszelkie dowody, które świadczą o tym, iż ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości rolnej zostało opublikowane przez określony czas w taki sposób, że zainteresowani rolnicy  indywidualni mogli skorzystać z pierwszeństwa  nabywaniu nieruchomości rolnych wynikającego z art. 2 a ust. 1 ukur.

Aby ułatwić rolnikom indywidualnym realizację obowiązku ustawowego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego udostępnia portal ogłoszeń, w którym rolnicy indywidualni mogą zamieszczać nieodpłatnie ogłoszenia o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnych oraz odpowiedzi na te ogłoszenia – https://erolnik.gov.pl

Udostępniony przez KOWR portal „Baza ogłoszeń” to jedyny portal w Polsce, gdzie w jednym miejscu publikowane są wyłącznie ogłoszenia o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnych, jednocześnie umożliwiając składanie odpowiedzi na publikowane ogłoszenia.

Portal ogłoszeń umożliwia zbywcom nieruchomości rolnych publikację ogłoszenia o zamiarze sprzedaży  nieruchomości rolnej i znalezienie nabywcy nieruchomości rolnej, natomiast rolnikom indywidualnym, realizowanie  zagwarantowanego w przepisach ustawowych swoistego pierwszeństwa w nabywaniu nieruchomości  rolnych przed innymi podmiotami.

Ciężar udowodnienia braku możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej na rzecz rolnika indywidualnego  spoczywa na zbywcy nieruchomości rolnej. Ziszczenie się tej przesłanki, w obecnym stanie prawnym zbywca może wykazać wyłącznie wskutek publikacji ogłoszenia o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnej na udostępnionym przez KOWR portalu.

Rolnik, publikując ogłoszenie musi podać:

  1. Oznaczenie sprzedawanej nieruchomości rolnej wg danych z ewidencji gruntów i budynków,
  2. Opis budynków i innych składników majątkowych wchodzących w skład sprzedawanej nieruchomości rolnej,
  3. Informację o przeznaczeniu sprzedawanej nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub informację o ustaleniach studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
  4. Cenę nieruchomości rolnej,
  5. Termin składania odpowiedzi na ogłoszenie o nieruchomości rolnej, który nie może być krótszy niż 30 dni, licząc od dnia zamieszczenia go w systemie.

Jeżeli wskutek publikacji ogłoszenia o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnych zbywcy nieruchomości nie udało się znaleźć rolnika indywidualnego, który zamierzałby nabyć zbywaną nieruchomość rolną, zbywca będzie mógł zbyć nieruchomość rolną na rzecz innych podmiotów, przy czym w odniesieniu do nieruchomości rolnych o powierzchni co najmniej 1 ha konieczne jest uzyskanie zgody Dyrektora Generalnego KOWR.