Ani się obejrzeliśmy, a od wydarzeń, które zapoczątkowały zmiany ustrojowe w Polsce i znacznej części Europy minie 40 lat. W najbliższą sobotę, 29 sierpnia, w Pobiedziskach odbędą się obchody z okazji 40 rocznicy powstania Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”.
O gorącym, bo strajkowym sierpniu 1980 roku możemy dzisiaj mówić słowami Adama Mickiewicza:
„O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju!
Ciebie lud zowie dotąd rokiem urodzaju,”
Nadzieja, lęk i radość mieszały się każdego dnia po wielokroć. Nadzieja na zmiany, lęk, że strajkujący zostaną nocą spacyfikowani i radość, bo strajki, będące dowodem sprzeciwu wobec władzy kierowanej przez Moskwę, a zarazem dowodem solidarności z już protestującymi rozszerzały się z każdym dniem.
Inicjatorem pobiedziskich obchodów 40-lecia NSZZ „Solidarność” są Stanisław Krygier i Krzysztof Krygier.
Jak mówią pomysłodawcy, czyli Stanisław i Krzysztof Krygierowie, o lokalnych wydarzeniach z okresu strajków i ludziach, którzy w małych miejscowościach kładli podwaliny pod NSZZ „Solidarność” mówi się zdecydowanie za mało. I właśnie po to, by przypomnieć małą, ale bliską historię są sobotnie uroczystości.
Obchody rozpoczną się o godz. 17:00 Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha w Pobiedziskach. Odprawiona zostanie ona w intencji zmarłych i żyjących członków „Solidarności”.
Na godz. 17:45 zaplanowane jest poświęcenie Tablicy Pamiątkowej, która umiejscowiona zostanie na Skwerze Solidarności. Fundatorem tablicy jest Stanisław Krygier.
O godz. 18:00 – rozpocznie się spotkanie w lokalu Koła Wędkarskiego przy ul. Władysława Jagiełły. Będzie to promocja publikacji pióra Krzysztofa Krygiera, zatytułowanej „Solidarność” Ziemi Pobiedziskiej /1980-1990/.
Organizatorzy zapraszają na uroczystość mieszkańców miasta i gminy Pobiedziska, członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”.
Patronat nad obchodami objął Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska, Ireneusz Antkowiak.
W Bibliotece Publicznej w Biskupicach, przy ul. Dworcowej 3, oglądać można wystawę „Solidarność” Ziemi Pobiedziskiej 1980-1990”.
Na zdjęciu powielacz, czyli urządzenie na którym drukowano podziemną prasę, tak zwany „drugi obieg”.
W galerii zdjęć sztandar NSZZ „Solidarność” oraz pismo powiadamiające NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska o powstaniu w Pobiedziskach Miejsko – Gminnej komisji NSZZ „Solidarność”.