UWAGA! ZMIANA LOKALIZACJI MIEJSCA SPOTKANIA. Zapraszamy do rozmów o zmianie Studium gminy Pobiedziska
— Cieszmy się przyrodą, która nas otacza, ponieważ walory przyrodnicze tych terenów są niebywałe — mówi Przemysław Organowski, uczestnik spotkania w Bednarach. Zorganizowano je w związku ze zmianą Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Pobiedziska.
Ostatnie tygodnie mijają w gminie Pobiedziska pod znakiem spotkań z mieszkańcami, w trakcie których odbywają się rozmowy o zmianie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
– Kocham to pole, lubię na nie patrzeć. Kilka lat temu był pomysł, by wybudować tam farmę drobiu. Byłam przerażona, dlatego dzisiaj przychodzę, by dowiedzieć się, co wydarzy się w przyszłości – opowiadała we wtorek, w Jerzykowie jedna z mieszkanek, wskazując na mapie, o jaki teren chodzi. Na spotkanie na Placu Piastowskim przyszło kilkadziesiąt osób. Podobna frekwencja była w sobotę, 21 sierpnia, w Bednarach.
— Rozwój gminy Pobiedziska powinien być moim zdaniem ukierunkowany na dbałość o naturę. Zachowajmy ją dla przyszłych pokoleń – mówi Przemysław Organowski, uczestnik spotkania.
Niejeden mieszkaniec gminy uważa, że jest jeszcze wiele terenów pod zabudowę mieszkaniową. I ten kierunek rozwoju należy kontynuować. To lepsze rozwiązanie od lokowania … przemysłu. Tego wiele osób wręcz się obawia.
— Nie jesteśmy przeciwko energii odnawialnej, jednak ogrom inwestycji, którą próbuje się nazywać parkiem solarnym, zdumiewa i przeraża. To może być furtka do przemysłowego zagospodarowania terenów sąsiadujących z Parkiem Krajobrazowym Puszcza Zielonka – mówi część mieszkańców.
Na spotkanie w Bednarach przybyli też właściciele gruntów, niemieszkający w gminie Pobiedziska.
— Mam grunty rolne. Wnioskowałem o ich przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową. Jeśli tak się stanie, gmina zyska, ponieważ będę płacił podatek za te tereny. A ja będę mógł z tym gruntem coś zrobić – mówi jeden z właścicieli. Zdaniem Danuty Kosmowskiej, Sołtys Bednar za kilka lat okolica słynąca z malowniczego traktu prowadzącego z Zielonki w kierunku Gniezna będzie znacznie intensywniej zamieszkana.
— Spodziewam się, że utwardzone zostaną kolejne drogi, że powstanie gazociąg, który jest projektowany — mówi Sołtys Kosmowska.
Wnioski, jakie zgłaszane są w trakcie spotkań, przekazane będą do biura planistycznego, gdzie posłużą do wykonania projektu studium. Kolejnym krokiem będzie przekazanie go do uzgodnień i opiniowania. Po tym etapie nastąpi wyłożenie projektu studium na minimum 21 dni, by wszyscy mogli się z nim zapoznać. W tym czasie odbędzie się dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie dokumentu rozwiązaniami.
Konsultacje społeczne zmiany Studium odbywają się w ramach projektu „Wspólny plan” i są one współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 2.19 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Z grantu zakupiono między innymi namiot wykorzystywany do spotkań, projektor, laptopy, sfinansowano wydruk plakatów.
— W ramach projektu zatrudniliśmy zewnętrzną firmę, której zadaniem jest moderowanie dyskusji w trakcie spotkań – uzupełnia Katarzyna Leśnik. Gmina Pobiedziska posiada profil na portalu kMap. Wystarczy skorzystać z linku https://kmap.pl/, a na pasku wyszukiwania wpisać „Pobiedziska”, kliknąć niebieski pasek „KONSULTACJE” a następnie w „ZMIANA STUDIUM GMINY POBIEDZISKA”, by znaleźć ankietę, którą można wypełnić. W zakładce udostępniony został rysunek koncepcji studium oraz krótka geoankieta dotycząca udostępnionego dokumentu. Geoankieta dostępna będzie do 14 września.
UWAGA! ZMIANA LOKALIZACJI MIEJSCA SPOTKANIA
Najbliższe spotkanie z mieszkańcami i rozmowy o zmianie Studium gminy Pobiedziska odbędzie się w niedzielę, 29 sierpnia, między godz. 13 a 16, podczas dożynek na pobiedziskim Rynku .
Na zdjęciach: Spotkania z mieszkańcami w Bednarach i Jerzykowie.
fot.R.Domżał