Odnowienie Krzyża upamiętniającego zamordowanych w Katyniu, umieszczenie biogramów ofiar w Wikipedii to część działań, jakie zostaną podjęte przez mieszkańców i sympatyków Pobiedzisk z okazji zbliżającej się rocznicy wydarzeń w Katyniu.
Zbrodnia katyńska to zbrodnia kwalifikowana jako ludobójstwo. Popełniona została wiosną 1940 roku na co najmniej 21 768 obywatelach Polski, w tym na ponad dziesięciu tysiącach oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Doszło do niej na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej. Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.
10 kwietnia 2021 roku przypada 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji, z inicjatywy Pani Małgorzaty Halber, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska odbyło się spotkanie w trakcie, którego omówione zostały działania mające na celu upamiętnienie katyńskiej zbrodni.
W spotkaniu uczestniczyli:
– Anna Migdałek, Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk,
– Alicja Tomczak-Kowalska, nauczycielka stażystka w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska,
– Małgorzata Halber, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska,
– Marian Błażek, Prezes Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk,
– Józef Czerniawski, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska,
– Karol Górski, germanista, regionalista,
– Radosław Wiśniewski, regionalista .
Jak udało się dotąd ustalić, w Katyniu zginęło co najmniej sześć osób związanych z Ziemią Pobiedziską.
Są to:
– Edmund Bartlitz,
– Henryk Aleksander Lewandowski,
– Jan Mikołajewski,
– Zygmunt Bolesław Siciński,
– Marian Sypniewski,
– Cezary Wiza.
Uzgodniono, że w najbliższym czasie odnowiony zostanie Krzyż znajdujący się przed pobiedziskim cmentarzem. Odświeżone będą tabliczki z nazwiskami ofiar znajdujące się na krzyżu i założone tabliczki z nazwiskami kolejnych ofiar. Ponadto biogramy osób zamordowanych w Katyniu umieszczone zostaną w Wikipedii. Zredaguje je Alicja Tomczak-Kowalska, nauczycielka, stażystka w Bibliotece w Pobiedziskach.
W popularyzację historii włączyła się też pobiedziska młodzież tworząca lokalną telewizję „TuPobiedziskaTV”. Efektem ich pracy jest cykl rozmów o ludziach związanych z Ziemią Pobiedziską, którzy zginęli w Katyniu. Cykl nosi tytuł „… i nigdy już nie wrócili”.
Rozmówcami młodzieży są:
Natalia Bartlitz – Skibińska,
Karol Górski,
Krzysztof Krauze,
Radosław Wiśniewski.
Z rozmowami można się już zapoznać na kanale You Tube:
– https://www.youtube.com/watch?v=6qqYmkBXbfM’
– https://www.youtube.com/watch?v=aWId9VF1wv0
– https://m.facebook.com/tupobiedziska.tv/posts/178314213970162
Wywiad przeprowadzono też z p. Krystyną Lewandowską. I ten materiał będzie można zobaczyć w cyklu „… i nigdy już nie wrócili” na you tube.
W czasie spotkania Towarzystwo Miłośników Pobiedzisk zaprezentowało piąty numer wydawanego przez siebie czasopisma społeczno-kulturalnego „Zeszyty Pobiedziskie” poświęconego 80 rocznicy zbrodni katyńskiej, w którym znalazły się noty dotyczące ofiar mordu sowietów – oficerów związanych z Pobiedziskami. Noty opracowane przez p. Annę Migdałek zostaną także zamieszczone w Pobiedziskim Słowniku Biograficznym na stronie internetowej Biblioteki w Pobiedziskach – www.bppob.pl
Począwszy od 20 marca w filii biskupickiej filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska będzie można oglądać wystawę: ”Pobiedziskie ofiary Zbrodni Katyńskiej”. Natomiast w kwietniu na Rynku pojawi się ekspozycja zatytułowana ”… i nigdy już nie wrócili”.
Osoby, które mają informacje o jeszcze innych niż wymienione ofiary mordu katyńskiego lub mają pamiątki po tych osobach, proszone są o kontakt e-mailowy:
bądź telefoniczny – 606 349 724
Fot.Tomasz Chmielewski
Krzyż stojący przed cmentarzem w Pobiedziskach zostanie odnowiony