Przepuść pieszych wchodzących na przejście

Przejścia dla pieszych 23.04.2021-3622

Od wtorku, 1 czerwca pieszy wchodzący na przejście, będzie miał pierwszeństwo. Kierujący samochodami powinni o tym pamiętać.  Wchodząca w życie nowelizacja przepisów ruchu drogowego ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

Tylko w roku 2019 w wypadkach drogowych na terenie gminy Pobiedziska poszkodowanych było 12 osób należących do grona niechronionych uczestników ruchu. W tej grupie są piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści i motocykliści. W roku 2020 w wypadkach ucierpiało 9 osób z tej grupy. Z tego wniosek, że modernizacja  dróg i wytyczanie przejść dla pieszych są konieczne. Jak mówi nadkom. Roman Warda, Komendant Komisariatu Policji w Pobiedziskach, ważne jest też najbliższe otoczenie przejścia dla pieszych.

– Chodzi o to, by kierujący pojazdem miał szansę dostrzec pieszego zbliżającego się do przejścia. Trzeba sprawdzić czy widoczności nie ograniczają na przykład drzewa, krzewy lub miejsca parkingowe w pobliżu przejść dla pieszych – mówi Komendant Roman Warda.

Zmiany od 1 czerwca!

22 stycznia bieżącego roku została przyjęta nowelizacja Ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zaostrzają zapisy przewidujące, że pieszy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych. Nowe zapisy nakładają na kierujących pojazdami obowiązek zmniejszenia prędkości w pobliżu „zebry” i ustąpienia pierwszeństwa nie tylko tym pieszym, którzy już są na pasach, ale także tym, którzy dopiero wchodzą na jezdnię. Art. 26. Prawa o ruchu drogowym od czerwca przyjmie następujące brzmienie:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Uwaga  piesi! Pamiętajcie, że nowy przepis nie dotyczy tramwajów! Zakazuje natomiast „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Bezpieczna prędkość?

Kierowcy mówią często, że nie są w stanie przewidzieć, który z pieszych zamierza przejść przez jezdnie, a który tylko mija przejście i idzie dalej tą samą stroną drogi. Dlatego w nowelizacji znalazł się zapis ograniczający prędkość na terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę. Co więcej, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a.”

Z jaką zatem prędkością powinniśmy jechać, by dać sobie szansę na zatrzymanie się przed przejściem? Droga hamowania (mierzona od momentu zadziałania hamulców do zatrzymania samochodu) auta osobowego na suchym i równym asfalcie wynosi odpowiednio:

  • przy 30 km/h-ok. 5 m,
  • przy 50 km/h-ok. 13 m,
  • przy 70 km/h-ok. 25 m,
  • przy 90 km/h-ok. 42 m.

Jednak sama droga hamowania to nie wszystko. Trzeba do tego dodać czas na reakcje. Oznacza to, że droga zatrzymania to:

  • przy prędkości 30 km/h – 17 m,
  • przy prędkości 50 km/h – 32 m.
  • przy prędkości 70 km/h – 52 m,
  • przy 90 km/h – 80 m.

Z różnych badań wynika, że w obszarze zabudowanym kierowca dostrzega pieszego mniej więcej z odległości trzydziestu sześciu metrów. Czyli już przy prędkości 60 km/h nie ma szans, by przed nim wyhamować Pamiętać należy, że przy potrąceniu przez pojazd jadący z prędkością 50 km/h prawdopodobieństwo śmierci pieszego wynosi 90 proc. Jest ono dziewięć razy większe niż przy szybkości 30 km/h.

Nowe przejścia dla pieszych

Nowe przejścia dla pieszych spodziewane są: przy nowym markecie na ul. Kostrzyńskiej, na ul. Poznańskiej, w sąsiedztwie marketu budowlanego. Obydwa mają powstać z inicjatywy prywatnych inwestorów. Kolejne przejście dla pieszych zrealizowane zostanie na ul. Kiszkowskiej w Pobiedziskach. W ostatnich tygodniach  wykonano przejście dla pieszych w rejonie ulic Różana – Kostrzyńska.

– Kolejne, jakie powstaną będą  przejściami wyniesionymi, by spełniły jednocześnie funkcję progu zwalniającego – mówi Ireneusz Antkowiak, Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska.

 

AKTUALNE NUMERY DO KOMISARIATU POLICJI

tel. 477713040,

tel. komórkowy 784112067

 

fot.T.Chmielewski