PAMIĘTAMY O WAŻNYCH ROCZNICACH

IMG_1375

10. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

80. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

101. ROCZNICA ZAPRZYSIĘŻENIA ODDZIAŁÓW STRAŻY LUDOWEJ

Dzisiaj w 10 rocznicę katastrofy smoleńskiej oraz dla  uczczenia 101 rocznicy Przysięgi Straży Ludowej w Pobiedziskach, która przypada 13 kwietnia Burmistrz Ireneusz Antkowiak, Ks. Kanonik Robert Nurski oraz Radny Witold Meller złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy Krzyżu Katyńskim oraz  przy pomniku Powstania Wielkopolskiego.

10 lat temu w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz 94 inne osoby. Wśród nich było wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja leciała na uroczystości 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

13 kwietnia 1919 roku na Rynku w Pobiedziskach odbyła się przysięga 614 poborowych, członków Straży Ludowej, z której powstała Armia Wielkopolska. Przysięgę odbierali generał Józef Dowbor-Muśnicki oraz pułkownik Władysław Anders. Uroczystość ta była manifestacją dumy ze zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości.

100 rocznica przysięgi straży ludowej pobiedziska

Przypomnimy, że w ubiegłym roku w 100. rocznicę złożenia Przysięgi Straży Ludowej, w  dowód wdzięczności dla tych, którzy brali udział w walkach o wolność Ziemi Pobiedziskiej, na Rynku postawiliśmy płytę, na której zostały umieszczone imiona i nazwiska uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W fundamenty pomnika  został wmurowany akt erekcyjny, który ma stanowić pamiątkę dla potomnych.

KALENDARIUM HISTORYCZNE ZIEMI  POBIEDZISKIEJ Rok 1919

Działająca w Pobiedziskach od 14 listopada 1918 r.  Rada Ludowa nie podjęła w grudniu działań związanych z przejęciem władzy i rozpoczęciem walki, mimo że w Poznaniu powstańcy odnieśli pierwsze sukcesy. Młodzi Polacy-byli żołnierze armii pruskiej, człon­kowie Sokoła, wśród których znajdowali się Ignacy Bągorski, Stanisław Czerwiński, Józef Mrówczyński, Antoni Piątkowski, Roman Burzyński i Franciszek Wieruszewski zwołali wiec mieszkańców miasta i pobliskich wsi. Odbył się on w Domu Katolickim, gdzie mieściła się siedziba Sokoła i innych organizacji polskich.

Podczas wiecu w dniu 29 grudnia 1918 podjęto decyzję o przejęciu władzy z rąk niemieckich, utworzeniu biura werbunkowego i powołaniu komendantów  Służby Bezpieczeństwa i Straży Ludowej. Komendantem Straży Bezpieczeństwa — oddziału powstańczego został Stanisław Czerwiński, a jego zastępcą Antoni Piątkowski. Na czele Straży Ludowej stali Józef Mrówczyński i Roman Burzyński. Do oddziału powstańczego zaraz po wiecu zgłaszali się liczni ochotnicy, często z własną bronią, w mundurze żołnierza pruskiego z biało czerwoną opaską na ramieniu.  

 Mianowany przez Komisariat Naczelnej Rady Ludowej 16 stycznia 1919 r naczelnym dowódcą Polskich Sił Zbrojnych gen. Józef Dowbor Muśnicki przekształcił oddziały powstańcze w regularną armię. Komitet Naczelnej Rady Ludowej wydał dekret o poborze pod broń roczników 1897, 1898, 1899 przez Obwodowe Komendy Uzupełnień Wojskowych. Zgodnie z dekretem zaczęto formować regularne siły zbrojne. Utworzona z ochotników i poboru jednostka z terenu Ziemi Pobiedziskiej liczyła około 400 osób — 4 kompanie. Poszczegól­nymi kompaniami dowodzili: Antoni Piątkowski, Michał Rzyski, Józef Świątkowski i Józef Mrówczyński. Na Rynku w Pobiedziskach 13 kwietnia 1919 r. odbyła się msza polowa i przysięga miejscowej jednostki wojskowej. W uroczys­tości obok licznie zgromadzonych mieszkańców i rodzin tych, którzy składali przysięgę, był gen. Józef Dowbor-Muśnicki oraz pułkownik Władysław Anders.

B. Frankiewicz,  Z dziejów Ziemi Pobiedziskiej, Pobiedziska 1988, s. 71 i 72. (fragmenty)

IMG_1373 IMG_1372 IMG_1395 IMG_1384 IMG_1374 Orzeł powstańczy