Pamiętaj, by zgłosić swoją pasiekę

logowzp

Każdy właściciel pszczół z tytułu posiadania i użytkowania zwierząt oraz wytwarzania produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego ma obowiązek zgłosić swoją pasiekę do rejestru prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii.

Naturalne bytowanie i rozwój rodziny pszczelej nierozerwalnie wiąże się  ze  swobodnym przemieszczaniem  pszczół na znacznym obszarze przylegającym do pasieki, stąd zajmowanie się swoimi pszczołami musi mieć także na względzie interesy innych ludzi. Zarejestrowanie pasieki w  Powiatowym Inspektoracie Weterynarii winno nastąpić w ciągu 30 dni od chwili nabycia rodziny pszczelej lub osadzenia roju. Właściciel zgłaszający pasiekę do zarejestrowania winien udokumentować posiadanie fachowego przygotowania na poziomie  co najmniej podstawowym.

Zgłoszone gospodarstwo pasieczne  winno spełniać szczegółowe warunki weterynaryjne związane z wprowadzaniem na rynek zwierząt, czyli rojów lub rodzin albo matek pszczelich a także środków  spożywczych w postaci miodu, pierzgi lub mleczka pszczelego.

Typowe dla pszczelarstwa zagadnienie przemieszczania rodzin pszczelich na poszczególne pożytki także  wiąże  się ze znajomością i przestrzeganiem przez pszczelarza określonych reguł. Jedną z nich jest zgłoszenie do miejscowego urzędu miejsca stacjonowania pasieki pszczelej.

Oczywiście – kwestię przywiezienia i ustawienia swojej pasieki należy także wcześniej uzgodnić z właścicielem plantacji i gruntu, na którym ule zostaną ustawione, a następnie dokonać ZGŁOSZENIA PASIEKI  w urzędzie. Zgłoszenie miejsca stacjonowania pasieki pozwoli uniknąć wielu problemów natury organizacyjnej jak i zdrowotnej pszczół. Zgłoszenie miejsca stacjonowania pasieki pszczelej dotyczy wszystkich posiadaczy pszczół, zarówno tych zrzeszonych jak i niezrzeszonych, którzy także są zobowiązani  do przestrzegania regulacji  prawnych w dziedzinie pszczelarstwa.

 

zgłoszenie pasieki