Po pełnym wyzwań roku zdalnej nauki podopieczni organizacji społecznych z województwa wielkopolskiego, korzystają z atrakcji kolejnej edycji wakacyjnej akcji PEPCOlandia. Jej uczestnicy m.in. z Pobiedzisk, Poznania, Buku, Szamotuł, czy Rokietnicy mogą realizować swoje pasje, rozwijać zdolności oraz budować relacje z rówieśnikami m.in. poprzez wspólną zabawę, aktywność fizyczną, warsztatową i prospołeczną.
PEPCOlandia, to program grantowy mającej swoją centralę w Poznaniu sieci sklepów PEPCO. W jego ramach pracownicy zgłaszają wybrane przez siebie organizacje społeczne i pomagają im pozyskać dofinansowanie na realizację projektów dedykowanych dzieciom. W czwartej edycji PEPCOlandii wsparciem objętych zostanie w te wakacje 66 organizacji pozarządowych, w tym aż 9 z województwa wielkopolskiego. Projekty, które uzyskały dofinansowanie zapewnią najmłodszym udział w różnego rodzaju zajęciach kreatywnych, sportowych, warsztatach, wycieczkach a także pozwolą na zakup sprzętu sportowego i sensorycznego.
Dla PEPCO to dzieci oraz ich rozwój, edukacja i wyrównywanie szans życiowych są priorytetem w działaniach prospołecznych. „PEPCOlandia jest inicjatywą, w której oddajemy głos naszym pracownikom – to oni zgłaszają organizacje i projekty, które chcieliby wesprzeć. Dzięki temu zaangażowaniu, wyczuleniu na to, co się dzieje w ich najbliższej okolicy, tam gdzie mieszkają i pracują, możemy wspierać lokalne społeczności w realizacji inicjatyw, które realnie i najtrafniej odpowiadają na potrzeby dzieci” – powiedziała Karolina Kotkowska, koordynatorka projektu PEPCOlandia.
Program PEPCOlandia skonstruowany jest w sposób, który daje dużą sprawczość pracownikom sieci i umożliwia zaspokojenie potrzeb ich lokalnych społeczności. W województwie wielkopolskim pracownicy PEPCO wsparli 9 organizacji społecznych w realizacji różnorodnych pomysłów, z których w te wakacje skorzysta łącznie kilkaset dzieci. Jednym z nich jest projekt Stowarzyszenia Barwy Pokoleń, które zorganizowało grę terenową Tajemniczy Lubasz: „Jesteśmy młodym stowarzyszeniem, które dzięki PEPCOlandii mogło zrealizować projekt gry terenowej dla dzieci i rodzin z gminy Lubasz. Pozyskane fundusze otworzyły nam drogę do podjęcia pierwszych działań na rzecz lokalnej społeczności, dając nam siłę i motywację do dalszej pracy. Jesteśmy wdzięczni pracownikom PEPCO za wsparcie merytoryczne jak i finansowe” – powiedziała Karolina Czubała, Wiceprezes Stowarzyszenia.
Wsparcie otrzymał także Hufiec ZHP Szamotuły im. Armii Poznań na realizację projektu warsztatów kulinarnych. „O PEPCOlandii dowiedziałam się dzięki zaangażowanej społecznie mieszkance wsi Lipa, Pani Adriannie Klęczar – Pawlak, która pracuje w PEPCO. PEPCOlandia daje możliwość realizacji atrakcyjnych wydarzeń dla dzieci. To także szansa na zakup wyposażenia, które umożliwi nam realizację projektu w ciekawszy i bardziej profesjonalny sposób. Daje to nam, społecznikom czy wolontariuszom, szansę na realizację różnych akcji skierowanych do naszych podopiecznych.” – wyjaśniała Alicja Seredyńska, Drużynowa 7. Gromady Zuchowej „Nieustraszeni Odkrywcy”.
Innymi organizacjami z woj. wielkopolskiego, które uzyskały wsparcie dla swoich pomysłów są Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Aktywności Lokalnej „Dla Ciebie”, Stowarzyszenie Rokietnica Biega, Bukowski Klub Karate EMPI, Samodzielne Koło Terenowe nr 24 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Uzależnieniom i Rozwoju Psychicznego Dzieci i Młodzieży „Szansa”, Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe i Stowarzyszenie „Radość Niepełnosprawnym”.
Pepcolandia w województwie wielkopolskim
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Aktywności Lokalnej „Dla Ciebie” zorganizuje zajęcia terapeutyczne na żywo i online dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, które przez czas pandemii mają utrudniony dostęp do zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Projekt „Terapia SOS na żywo i online” to kontynuacja działań Stowarzyszenia. W tej edycji projektu kontynuowane będą różne formy wsparcia psychologicznego, pedagogicznego, arteterapeutycznego, muzycznego i sportowego. Członkowie Stowarzyszenia podkreślają, że osoby niepełnosprawne ze skutkami pandemii – regresem w wielu aspektach życia – będą się zmagały jeszcze długo. Terapia będzie dostosowana do potrzeb podopiecznych stowarzyszenia, a zajęcia będą odbywały się online, a także na żywo w małych grupach.
W województwie wielkopolskim większość organizacji, które uzyskały dofinansowanie, realizować będzie projekty promujące ruch oraz aktywność fizyczną. Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe w Poznaniu będzie rozwijać sekcję pływacką KS Posnania, w której trenują dzieci. Samodzielne Koło Terenowe nr 24 Społecznego Towarzystwa Oświatowego planuje zakup sprzętu sportowego oraz sensorycznego, dzięki któremu poprawie ulegnie kondycja fizyczna dzieci. Bukowski Klub Karate EMPI dofinansuje wyjazd podopiecznych na obóz sportowy nad morze, a Stowarzyszenie Rokietnica Biega zorganizuje zajęcia sportowe dla dzieci, które przybliżą im dyscypliny lekkoatletyczne i zachęcą do aktywności.
Stowarzyszenie Barwy Pokoleń dzięki pozyskanemu dofinansowaniu zorganizowało grę terenową Tajemniczy Lubasz, w której udział wzięły nie tylko dzieci, ale także dorośli. Dzięki zabawie, uczestnicy poznali legendy i podania związane z Lubaszem i mogli wspólnie spędzić czas. Hufiec ZHP Szamotuły im. Armii Poznań zorganizuje warsztaty kulinarne, podczas których podopieczni nauczą się gotować bigos, robić rogale Marcińskie, pierogi i nie tylko. Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Uzależnieniom i Rozwoju Psychicznego Dzieci i Młodzieży „Szansa” zorganizuje dla swoich podopiecznych z trudnych środowisk zajęcia wakacyjne m.in. z arteterapii, tańca integracyjnego i dwie wycieczki. Pozwoli to dzieciom odreagować emocje i napięcia związane z czasem zamknięcia spowodowanym pandemią.
Wspólnym mianownikiem wielu wspartych przez PEPCO projektów jest integracja społeczna, budowanie relacji nadszarpniętych przez czas zamknięcia spowodowanego pandemią, a także wyrównywanie szans i zapewnianie rozwoju i edukacji dzieciom i młodzieży.
PEPCO to a sieć sklepów odzieżowo-przemysłowych, która posiada 2300 sklepów w Europie, z tego prawie połowę w Polsce, gdzie marka rozpoczynała swoją działalność. Firma aktywnie angażuje się w różnego rodzaju działania społeczne i charytatywne, wspierające dzieci oraz skupiające się
na organizacji ich czasu wolnego, rozwoju oraz edukacji. Firma współpracuje długofalowo z takimi organizacjami jak Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Fundacja Happy Kids, czy SOS Wioski Dziecięce, a także realizuje własne projekty społeczne, jak PEPCOlandia, czyli program, dzięki któremu, do lokalnych organizacji pozarządowych trafiają granty na realizację projektów dedykowanych dzieciom.