Młodzież przygotowuje reportaż o Katyniu

NAGRANIE-uczestniczki (1)

Uczestnicy Projektu „Tu Pobiedziska TV” spotkali się z Krzysztofem Krauze, uczestnikiem motocyklowych rajdów do Katynia. Efektem rozmowy ma być reportaż o ludziach związanych z Pobiedziskami, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu. 

 

– W rajdzie oprócz Polaków uczestniczyły osoby z Chicago w USA, Kanady i Danii. Wszystkich zespoliła idea. W trakcie tego trzytygodniowego wyjazdu okazało się, że nie wszyscy muszą wyznawać te same wartości, ale wszyscy mogą chcieć, znaleźć wspólny język. Ludzie wykazali się wzajemnym zrozumieniem, solidarnością. Okazało się, że można sobie nawzajem pomagać. Nie potrzeba pałaców, by być przez trzy tygodnie trwania rajdu szczęśliwym – mówił rozemocjonowany Krzysztof Krauze, mieszkaniec Pobiedzisk.

 

Młodzi mają głos

Wspomnienia o wyprawie katyńskiej zostały zarejestrowane, a z mieszkańcem Pobiedzisk rozmawiała Pola Mazurek, reporterka Tu Pobiedziska TV. Również inne funkcje w tym projekcie powierzone zostały młodzieży.

– Nasz reportaż adresujemy do dzieci, młodzieży i osób dorosłych – mówi Alicja Michalak, operatorka kamery. Jej zdaniem ustawienie światła i kamery nie jest wcale łatwym zadaniem.

– Mamy różnych rozmówców, są osoby siedzące w bezruchu, ale są też osoby bardzo mocno gestykulujące. Zdarza się więc, że obraz traci ostrość. W takiej sytuacji trzeba przerwać i ponownie ustawić kamerę – tłumaczy. Jak wynika z opowieści nastolatków praca w ramach projektu zajmuje im sporo czasu. Mimo to są zdania, że jest to czas dobrze spędzony, ponieważ sporo się nauczyli.

 

Poprzeczka wysoko postawiona

– Zasugerowałam młodzieży realizację tematów, które są bardzo pobiedziskie, lokalne. Z Pobiedzisk wywodzi się, jest związanych w ten, czy inny sposób z Ziemią Pobiedziską, pięć osób, które są ofiarami NKWD. W tym roku jest rocznica mordu katyńskiego, więc młodzież podchwyciła pomysł – mówi Małgorzata Halber, inicjatorka projektu, a zarazem dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego w Pobiedziskach. Reportaż, góra 20-to minutowy, musi być zrealizowany do końca listopada.  Twórcy zadbali, by w reportażu oprócz  wypowiedzi  Krzysztofa Krauzego znalazły się opowieści pani Krystyny Lewandowskiej, Piotra Rybarczyka, Karola Górskiego. Zgromadzili też bogatą ikonografię dotyczącą mieszkańców, którzy zginęli w Katyniu. Konsultantem historycznym będzie historyk, Marek Jekel z Pobiedzisk.

Projekt „Tu Pobiedziska TV” finansowany jest z grantu, jaki Biblioteka Publiczna w Pobiedziskach pozyskała z Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.   Jednym z celów Fundacji jest wyzwalanie energii obywatelskiej w lokalnych społecznościach. Dotacje przyznawane są na poziomie lokalnym w otwartych konkursach grantowych organizowanych raz w roku przez sieć Ośrodków Działaj Lokalnie (ODL).