W tym roku obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody miały inny przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Mając na uwadze bezpieczeństwo Mieszkańców w Pobiedziskach nie było zgromadzenia, pocztów sztandarowych i młodzieży z 10 m flagą.
Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska Józef Czerniawski wraz wiceprzewodniczącymi Barbarą Widelicką i Mikołajem Witaszykiem, radnymi: Krzysztofem Krauze i Witoldem Mellerem oraz Sołtysem Sołectwa Wagowo Tadeuszem Freudenreichem w imieniu własnym, Burmistrza Ireneusza Antkowiaka i jego zastępcy Artura Ostatkiewicza złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikami na pobiedziskim Rynku. Niestety, wielu z nas ze względu na wyjątkową sytuację, walkę z chorobę czy też obowiązkową kwarantannę nie mogła uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości.
Dziękujemy tym, który byli, a w szczególności Księdzu Kanonikowi Robertowi Nurskiemu za odprawienie Mszy św. w intencji Ojczyzny, za zdrowie i pomyślność Mieszkańców.
WOLNOŚĆ I POLSKA SĄ NAJWYŻSZĄ WARTOŚCIĄ
Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i znowu pojawiła się na mapach Europy. Od pamiętnego 1918 roku naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń, młodych ludzi, którzy chcą o tym pamiętać i czcić swoich bohaterów. Wolność i Polska stały się najwyższą wartością. Składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń.
CZYM JEST WOLNOŚĆ, CZYM JEST WSPÓŁCZESNY PATRIOTYZM?
Burmistrz Ireneusz Antkowiak w ubiegłym roku na Rynku powiedział słowa, które dzisiaj warto zacytować: „ Mamy Niepodległą i cieszymy się wolnością. To piękne świadectwo współczesnego patriotyzmu, który zawsze oparty jest na miłości do Ojczyzny. Współczesny patriotyzm to m.in. edukacja oparta o wartości, dbałość o środowisko, transparentność władzy, wolontariat i działalność organizacji pozarządowych. Myśląc o wolności warto wsłuchać się w słowa piosenki Andrzeja Sikorowskiego: „…, bo cieszyć się wolnością trzeba umieć, pilnować jej jak ognia wśród zamieci, gdy tej zasady bracie nie zrozumiesz, ona odleci… odleci”.
Oby nam już nigdy nie odleciała.
„123 LATA” każdy myślał, każdy miał marzenia dla POLSKI. Te marzenia uosabiała trójka podróżujących. Jeden z nich, pojawiając się w Warszawie został nazwany Naczelnikiem, został Przywódcą Niepodległej, inny stając na balkonie hotelu Bazar, pobudził do walki o Niepodległość Wielkopolski. Trzeci walczył o polskie ziemie w Wersalu. Pochodzili z różnych stron kraju, mieli bardzo odmienne poglądy, jednak gdy Ojczyzna tego wymagała stanęli RAZEM do walki o WOLNOŚĆ. Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Roman Dmowski… Każdy z nich przywiózł w 1918 roku Polsce WOLNOŚĆ…
„W szarości skoncentrowana jest podłość, podłość podła, odległa jak ość w gardle. Niepodległy głos, głosi odległy czas, by pamiętać, niepodlegle trwać. Niepodległość rodzić. Chcemy Polski wolnej od mowy nienawiści”. Takie sława wybrzmiały w ubiegłym roku ze sceny w auli św. Jana Pawła II w Szkole Podstawowej w Pobiedziskach, podczas spektaklu „Sen o niepodległej”, przygotowanego przez Szkolne Koło Teatralne „Kartoteka”.
Fot. Tomasz Chmielewski