Przedstawiciele dziewięciu miejscowości, w tym Pobiedzisk, uczestniczyli we wtorkowym spotkaniu z okazji 90. rocznicy złamania kodów Enigmy. Organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Bydgoszczy, Cieszyna, Kraszewic, Pobiedzisk, Poznania, Sosnowca, Szamotuł, Warszawy i Wyszkowa. Jego celem było podsumowanie działań podjętych przez miejscowości, z którymi związani byli Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski, Maksymilian Ciężki, Antoni Palluth, Gwido Langer, czyli pogromcy Enigmy.
– Udało nam się stworzyć sztafetę wystaw „ENIGMA. Odszyfrować zwycięstwo” w 10 wersjach językowych, którą zaprezentowaliśmy w 48 miejscach poza granicami Polski – mówił Marszałek Marek Woźniak.
Ważnym punktem popularyzowania kryptologów stało się poznańskie Centrum Szyfrów Enigma. W pierwszym roku działalności, mimo pandemii i ograniczonych możliwości odwiedzania placówek kultury, CSE odwiedziło 30 tys. osób.
Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Poznania przypomniał, że nie jest to klasyczne muzeum, ale centrum edukacyjne, w którym można się wiele nauczyć poprzez zabawę.
Przedstawiciele pozostałych ośrodków pokazali różne formy popularyzowania kryptologów. Była mowa o grach, od planszowych po terenowe, rajdach, ławeczkach, nazwach ulic i rond. W niektórych miejscowościach organizowano dzień, w innych tydzień kryptologów. Obchody przyjmowały formę turniejów szachowych lub informatycznych. Ważną formą popularyzowania są publikacje książkowe i broszury.
Przedstawiciele gminy Pobiedziska przypomnieli okoliczności, w jakich w mieście pojawiła się tablica upamiętniająca Antoniego Pallutha, wspomnieli o spotkaniu z autorką książki „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha” Beata Majchrowską , a także o grze miejskiej i rowerowej grze terenowej „Ludzie stąd”, w której konstruktor repliki Enigmy jest ważną postacią. Burmistrz Pobiedzisk Ireneusz Antkowiak opowiadał o spotkaniach mieszkańców gminy z nieżyjącym już Jerzym Palluthem, synem kryptologa.
Ważnym punktem samorządowego spotkania było zwiedzanie Centrum Szyfrów Enigma. Uczestnicy wizyty w CSE dowiedzieli się, że trwają przygotowania do premiery widowiska o Antonim Pallucie. Zgodzili się też, że grono, które złamało niemiecką Enigmę, należy prezentować jako zespół. Zadaniem, jakie uczestnicy samorządowego spotkania sobie postawili, jest znalezienie sposobu zaintrygowania młodzieży tematem kryptologów.