Gmina Pobiedziska zawarła porozumienie z Fundacją Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie w zakresie pomocy dla rannych i chorych płazów, gadów, ptaków oraz ssaków. Siedziba Fundacji mieści się w Kościanie, natomiast punktem przyjęć zwierząt chorych i poszkodowanych, które wymagają okresowej opieki człowieka, jest tzw. Dziki SOR przy ul. Św. Trójcy 22 w Poznaniu. W tej placówce mali pacjenci otrzymują niezbędną pierwszą pomoc weterynaryjną. Jeśli jest taka potrzeba, kolejne etapy leczenia i rekonwalescencji przechodzą w ośrodku rehabilitacji w Spytkówkach pod Kościanem. Ośrodek od lat ściśle współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Jeży „Nasze Jeże”, szczególnie w zakresie edukacji ekologicznej oraz leczenia, rehabilitacji i odchowie ssaków, zwłaszcza tych małych.
Na Dzikim SOR-ze zwierzęta otrzymają niezbędną pierwszą pomoc. Dopiero po tym etapie i ustabilizowaniu stanu pacjenta, czyli np. wyprowadzeniu ze stanu hipotermii czy wyeliminowaniu duszności, nastąpi jego transport do ośrodka leczenia i rehabilitacji w Spytkówkach pod Kościanem, przy ul. Polnej 3 (transport jest elementem porozumienia i leży po stronie fundacji). Tam na zwierzęta czekać będzie nieruchomość położona na terenie parku krajobrazowego, wyposażona w woliery wewnętrzne i zewnętrzne. Część z wybiegów utrzymana jest w konwencji skrawków lasu. Wszystko to po to, aby czworonożni i skrzydlaci pacjenci, po zakończonym leczeniu, szybko mogli wrócić do środowiska naturalnego.
Większość drobnych ssaków będzie dochodzić do siebie w Poznaniu. Na jeże czekają dwuskrzydłowe pojemniki, z przestrzenią do snu i aktywności. W okresie rehabilitacji te zwierzęta będą korzystać, wspólnie z wiewiórkami, z wolier zewnętrznych, zbliżonych do naturalnego dla nich środowiska życia.
Jak to wygląda w praktyce:
Zgłoszenia dotyczące znalezienia zwierząt, które potrzebują pomocy są przyjmowane przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Pobiedziskach:
- w godzinach pracy Urzędu (tj. poniedziałek godz. 8.30 – 16.30 oraz wtorek – piątek godz. 7.30 – 15.30) zgłoszenia przyjmuje Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod numerami telefonów: 61 8977 135 lub 509 640 436;
- poza godzinami pracy Urzędu całodobowo zgłoszenia przyjmuje dyżurujący policjant z Komisariatu Policji w Pobiedziskach pod numerem telefonu: 784 112 067 lub w przypadku braku możliwości połączenia się z policją – inspektor ds. zarządzania kryzysowego pod numerem telefonu: 606 346 659 (w godz. 15.30 – 22.00).
Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu przyjmujący odnotuje zgłoszenie i w zależności od potrzeb wdraża odpowiednią procedurę.
W przypadku rannego zwierzęcia na miejsce zdarzenia kierowany jest lekarz weterynarii, z którym Gmina Pobiedziska ma zawartą umowę w przedmiotowym zakresie.
Lekarz weterynarii dokonuje badania zwierzęcia i daje rekomendacje co do dalszego postępowania.
Jeżeli lekarz weterynarii podejmie decyzję o leczeniu zwierzęcia, a zwierzę jest zdolne do transportu, to zostanie ono przewiezione przez pracowników Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w Pobiedziskach do lecznicy prowadzonej przez lekarza weterynarii, na tzw. DZIKI SOR w Poznaniu lub do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie.
DZIKI SOR zlokalizowany jest przy ul. Św. Trójcy 22 w Poznaniu i działa 7 dni w tygodniu w godzinach 10-18:
- kontakt telefoniczny w godzinach 10-18: 603 673 647, 662 957 681 (DZIKI SOR),
- bezpośredni kontakt z Ośrodkiem w Spytkówkach – 793 103 623 (pod tym numerem mieszkańcy otrzymają pierwsze wsparcie i pomoc w ocenia zasadności udzielenia pomocy, jak również wskazówki co do dalszego sposobu postępowania).
W sytuacji, gdy zaistnieje taka konieczność wynikająca ze stanu zdrowia zwierzęcia, przy zachowaniu należytej staranności oraz zastosowaniu aktualnej wiedzy z zakresu weterynarii, w szczególności w zakresie stosowania środków farmakologicznych, lekarz weterynarii dokonuje eutanazji zwierzęcia na miejscu zdarzenia lub w miejscu świadczenia usług. Po czym pracownicy Zakładu Komunalnego w Pobiedziskach Sp. z o.o. zabierają zwierzę i przekazują je do utylizacji.
Wiele dzikich zwierząt podejmowanych jest z natury bez powodu! Pamiętajmy, aby nie szkodzić naturze. Przed chęcią udzielenia pomocy zwierzęciu należy zadzwonić na DZIKI SOR. Taki kontakt jest bardzo ważny – podczas krótkiej rozmowy zostaną podane wskazówki, co do przedmedycznej pomocy i zabezpieczenia zwierzęcia. Nie jest wskazane pojenie i karmienie młodych, rannych i chorych zwierząt. Już na etapie pierwszego kontaktu przez telefon, można zweryfikować faktyczny stan zwierzęcia.
Ośrodek w ramach świadczenia porozumienia na rzecz Gminy Pobiedziska ma prawo odmówić przyjęcia zwierzęcia, jeśli okaże się ono zdrowe i zabrane z natury bez wyraźnych wskazań.