Popielice zamieszkały w Parku Krajobrazowym Promno. Dzisiaj, w piątek, 15 listopada otwarta została woliera z tymi rzadko spotkanymi w naszej części kraju zwierzętami.
Co to jest popielica szara ?
Jest to gryzoń przypominający szczura. W najbliższych dniach zwierzęta będą poznawały okolicę i poszukiwały nor. Prześpią w nich całą zimę.
– Dopiero późną wiosną dowiemy się, jak popielice poradziły sobie w nowym miejscu. Do tegorocznych gryzoni, w przyszłym roku dołączą kolejne. Docelowo chcemy, żeby populacja liczyła między 100 a 300 osobników – mówi Rafał Śniegocki, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
Dlaczego postanowiono wprowadzić ten gatunek w rejon Promna?
– Ponieważ popielica zagrożona jest wyginięciem. Gatunek wpisano do Czerwonej Księgi Zwierząt – wyjaśnia Rafał Śniegocki, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
Najpoważniejszym zagrożeniem dla popielic jest nieodpowiednie stanowisko. Zwierzęta te żywią się owocami buka. Odpowiadają im lasy w górach. Na nizinach lasów bukowych brakuje, dlatego na niżu popielic prawie nie ma. W Parku Krajobrazowym Promno jest jednak obszar, na którym ten gatunek drzew występuje i dlatego wdrażamy program introdukcji popielic.
Jak wygląda popielica?
To nieduże zwierzę o długości ciała od 13 do 18 centymetrów i ogonie mającym od 12 do 15 cm. Ogon jest puszysty, popielaty. Futro na grzbiecie też jest popielate. Na brzuszku jasne (białe lub białoszare). U starych osobników grzbiet może mieć rudawy odcień. Granica między barwą grzbietu i brzucha jest wyraźna. Uszy popielicy są spore, wyraźnie widoczne (mocno wystające z futerka), z wierzchu szaro pigmentowane, od wewnątrz cieliste. Oczy duże, ciemne.
Gatunek ten występuje w Europie Środkowej i południowej (od Francji i północnej Hiszpanii aż po Wołgę), na Kaukazie, w północnej Azji Mniejszej, w Iranie i Turkiestanie.
W Polsce często zobaczyć ją można w górach i na pogórzu. Jednak na niżu jej stanowiska są znacznie rzadsze. Bywa w Krainie Świętokrzyskiej i na południowej Lubelszczyźnie. W reszcie kraju znanych jest zaledwie kilka stanowisk.
– Zapraszam do wysłuchania audycji na temat wprowadzania popielic do Parku Krajobrazowego Promna. Będzie można jej posłuchać w sobotę o godz. 15: 30 w Radiu Poznań – mówi Rafał Śniegocki, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
PARK KRAJOBRAZOWY PROMNO
- Data utworzenia:1993 rok
- Powierzchnia:3363,86 ha
- Powierzchnia otuliny:2379,68 ha
- Cele ochrony:zachowanie urozmaiconego krajobrazu polodowcowego o bogatej rzeźbie terenu, z wodami płynącymi i stosunkowo niewielkimi powierzchniowo zbiornikami wodnymi oraz dobrze wykształconych zbiorowisk leśnych (zwłaszcza lasów grądowych), torfowiskowych i wodno-błotnych, zasiedlanych przez liczne gatunki roślin, zwierząt i grzybów
- Położenie fizycznogeograficzne:Równina Wrzesińska.
- Położenie administracyjne:powiat poznański, gminy: Pobiedziska i Kostrzyn
- Inne formy ochrony przyrody:rezerwaty przyrody: Jezioro Dębiniec, Jezioro Drążynek, Las Liściasty w Promnie i Okrąglak, Obszary Natura 2000: obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Ostoja koło Promna, pomniki przyrody.
CZYTAJ też: http://www.czerniejewo.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/popielice-z-promna?p_p_auth=NY4p9ubj ,
http://www.zpkww.pl/parki/park-krajobrazowy-promno/polozenie-i-krajobraz/
fot. Paweł Wieczorek -„Puszczyk”, Aleksandra Osińska, http://www.czerniejewo.poznan.lasy.gov.pl/