Bije rekordy świata, przekracza bariery, występując na teatralnej scenie, może niczym Kartagińczyk Terencjusz powiedzieć o sobie „Człowiekiem jestem i nic co ludzkie, nie jest mi obce. Czyż Patryk Krause, młody mieszkaniec Gminy Pobiedziska nie zasługuje na to, by mu kibicować, oddając na niego głos w Plebiscycie na Sportowca Roku w Wielkopolsce?
Podczas Mistrzostw Polski startował już na lekkoatletycznym stadionie w Bydgoszczy, uczestniczył w Memoriale Kamili Skolimowskiej, rozgrywanym na słynnym stadionie w Chorzowie. Na scenie grał z aktorami mającymi dyplomy Krakowskiej Szkoły Teatralnej. Jest osobą, która mimo swojej niepełnosprawności, przekracza bariery w różnych aspektach życia. W tym roku, jeśli tylko warunki pozwolą, będzie rywalizował w Mistrzostwach Europy.
Konkurencja, w jakiej startuje – RaceRunning – to bieg z trójkołowym rowerem bez pedałów. Zawodnik porusza się, odpychając od podłoża nogami, opierając tułów na specjalnej podporze. W tej konkurencji na dystansie 800 metrów ustanowił rekord świata.
– Pierwszy raz zobaczyliśmy mobiler na pokazie organizowanym przez Złotowiankę w swarzędzkiej szkole – mówi Bożena Krause, Mama Patryka.
Było to spotkanie popularyzujące RaceRunning zorganizowane przez Złotowiankę.
– Pojechaliśmy tam z Panią fizjoterapeutką – dodaje Pani Krause. I tak się zaczęła pasja. Teraz Patryk trenuje w poznańskiej sekcji RaceRunning Złotowianka, na stadionie na Śródce. Od grudnia obiekt jest zamknięty.
– Spotkania odbywają się online. Patryk otrzymuje zadania, czyli ćwiczenia do wykonania i dietę – mówi Pani Bożena Krause.
Sport okazuje się być doskonałą formą rehabilitacji. Pozwala pracować nad sylwetką, rozwija mięśnie.
– Każdy kto, nie widział Patryka, przez jakiś czas, mówi, że teraz lepiej chodzi. To efekt regularnych treningów – dodaje Pani Bożena Krause. Sport hartuje też ducha, pomaga wyznaczać cele.
Scena nie jest barierą
Drugą pasją Patryka Krause jest … teatr.
– Jeżdżę z synem do poznańskiego Centrum Kultury Zamek, gdzie pod okiem artystów odbywają się zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami. Czy powstanie z tego spektakl? Zobaczymy – mówi Pani Krause..
Patryk, mimo Dziecięcego Porażenia Mózgowego odważył się stanąć na scenie i wraz z dwójką profesjonalnych aktorów, Grażyną Wydrowską oraz Januszem Stolarskim, zagrał w roku 2015 w sztuce „Wklęsły”. Spektakl swoją premierę miał na Scenie Roboczej w Poznaniu.
– “Wklęsły” powstał dzięki spotkaniu z Patrykiem, fantastycznym młodym człowiekiem, którego poznałam podczas zeszłorocznych warsztatów teatralnych w Pobiedziskach organizowanych przez tamtejsze Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Takiego teatralnego wariata nie spotkałam nigdy wcześniej. Wymyśliło mi się, że mógłby zagrać z “prawdziwymi” aktorami, a Grażyna Wydrowska i Janusz Stolarski zgodzili się na takie wyzwanie – mówiła Ewa Obrębowska-Piasecka, recenzentka i dziennikarka teatralna w rozmowie z portalem kulturapoznan.pl.
– Otarłem się o różne dyscypliny sportu. Sam na sobie doświadczyłem, co znaczy trenować. Podziwiam hart ducha Patryka. Ten młody człowiek to nasz wielki bohater, doceniam go i jestem zadowolony, mogąc być częścią jego życia – mówi Hubert Łaganowski prezes Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Dla Ciebie
– Patryk staje do kolejnego etapu walki o tytuł Sportowca Roku 2020 wśród osób niepełnosprawnych. Dzięki Państwa głosom zaszedł już tak daleko. Pomóżmy mu na ostatniej prostej do osiągnięcia historycznego wyniku Sportowca Roku w Wielkopolsce dla człowieka z Gminy Pobiedziska – apeluje Hubert Łaganowski, Stowarzyszenie Dla Ciebie, Rodzice Patryka, rehabilitant Giorgi Agniashvili, Fundacja Złotowianka…,
Wyślij sms o treści SPM.511 na numer 72355
Losowanie, w którym wybrany zostanie Sportowiec Roku w Wielkopolsce potrwa do środy, 20 stycznia, godz.21:30.
Na zdjęciu Patryk Krause w spektaklu o życiu Warsztatu Terapii Zajęciowej, przygotowany pod okiem reżyser Grażyny Wydrowskiej oraz instruktora grupy Darii Paczyńskiej.
źródło https://stow-pobiedziska.pl/category/spektakl/