Przypnij białą wstążkę. Prawa kobiet są prawami człowieka

05b plakat_25_listopada

Dzisiaj, 25 listopada rozpoczyna się międzynarodowa kampania: ”16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”. By podkreślić, że prawa kobiet, są prawami człowieka, finałem kampanii będzie Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Na znak solidarności można tym czasie przypiąć białą wstążkę.

 

Równo sześćdziesiąt lat temu, 25 listopada 1960 roku w rządzonej przez dyktatora Rafaela Trujillo Dominikanie zamordowano trzy siostry Mirabal. Wiele lat później Forum Środowisk Kobiecych Ameryki Łacińskiej i Karaibów postanowiło, że 25 listopada będzie Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

Przemoc jest obecna jednak na całym świecie. W tym rzekomo cywilizowanym również. W roku 1991 ponad 100 tysięcy Kanadyjczyków przypięło białe wstążki, protestując przeciwko krzywdzeniu kobiet. W ten sposób uczcili również 14 kobiet, zastrzelonych w roku 1989 na Politechnice w Montrealu. Wśród ofiar zabójcy, deklarującego się jako przeciwnik feminizmu, była Polka Barbara Klucznik – Widajewicz.

Jedną z konsekwencji montrealskiej tragedii był ruch Kampanii Białej Wstążki (The White Ribbon Campaign), skupiający mężczyzn popierających równe prawa dla kobiet i sprzeciwiających się przemocy skierowanej przeciwko nim.

Jak dzisiaj wygląda kwestia przemocy wobec kobiet?

Fundamentalnym dokumentem jest Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, nazywana też Konwencją Stambulską. Została opracowana przez wszystkie państwa Rady Europy w 2011 roku. Podpisało ją 45 krajów, a 28 dokonało ratyfikacji, w tym Polska.

Państwa, które ją ratyfikowały, zobowiązały się do chronienia i wspierania osób doświadczających przemocy, w tym do stworzenia dla nich bezpłatnego telefonu zaufania, schronisk, świadczenia usług zdrowotnych oraz wsparcia psychologicznego i prawnego.

Dr Sylwia Spurek, europosłanka mówi:

” Bądźcie uważni i uważne, twórzcie kultury organizacyjne, w których kobiety czują, że pracodawcy i pracodawczynie stoją po ich stronie. Nie oceniajcie, nie podważajcie ich historii, pytajcie, jak możecie pomóc. To już jest ogromny gest solidarności.”

 

Na stronie internetowej https://www.unwomen.org/en/news/stories/2020/11/compilation-take-action-to-help-end-violence-against-women

Można znaleźć artykuł „10 sposobów, w jakie możesz pomóc zakończyć przemoc wobec kobiet, nawet w czasie pandemii.” Oto niektóre z działań:

– Rozpocznij rozmowę,

– Słuchaj i wierz ocalałym,

– Ucz następne pokolenia akceptacji i tolerancji,

– Poznaj oznaki nadużycia,

– Poznaj dane i domagaj się więcej informacji,

– Wystąp przeciwko gwałtowi.