13 kwietnia 1919 roku na pobiedziskim rynku, odbyła się przysięga Straży Ludowej, czyli ochotniczej formacji utworzonej w Wielkopolsce jesienią 1918 roku, formalnie dla zachowania porządku w regionie. Do służby w Straży Ludowej przyjmowano ochotników w wieku od 18 do 50 lat, bez względu na stan i stanowisko, przede wszystkim wysłużonych żołnierzy, sokołów, skautów i członków bractw strzeleckich. Gdy wybuchło powstanie wielkopolskie, członkowie Straży Ludowej z Pobiedzisk wzięli udział w walkach na froncie północnym m.in. o Inowrocław, Złotniki i Nakło. Dzisiaj, dokładnie po 104 latach od tego ważnego dla historii naszego miasta wydarzenia, stanęliśmy przed Pomnikiem Powstania Wielkopolskiego oraz tablicą z nazwiskami 217 powstańców związanych z Ziemią Pobiedziską, które upamiętniają walczących o niepodległość naszej ojczyzny. Warto wspomnieć, że zarówno pomnik, jak i tablica pamiątkowa powstały z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk przy dużym wsparciu i zaangażowaniu władz samorządowych, a także różnych instytucji, organizacji oraz społeczeństwa Pobiedzisk. Dzięki takim miejscom pamięć o naszych bohaterach na pewno przetrwa wśród następnych pokoleń pobiedziszczan.
Jak przebiegała uroczystość zaprzysiężenia Straży Ludowej w naszym mieście, możemy dowiedzieć się ze wspomnień powstańca wielkopolskiego, dowódcy pobiedziskiego oddziału druha Stanisława Czerwińskiego, które przedstawiły Julia Krąkowska i Agata Promińska uczennice Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela należące do Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk. W ramach obchodów, dzięki inicjatywie dyrektor biblioteki Małgorzaty Halber, młodzież szkolna z gminy Pobiedziska spotkała się z profesorem Januszem Karwatem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dowiedzieli się między innymi, że według planów przygotowanych przez Wojciecha Korfantego i Romana Dmowskiego powstanie miało wybuchnąć jednocześnie w Poznaniu, Gnieźnie i Ostrowie, gdy błękitna armia gen. Józefa Hallera, która dotrze morzem do Gdańska, przemieści się w okolice Grudziądza. Profesor wspomniał też o Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, które działało w Pobiedziskach na długo przed wybuchem Powstania, a z którego to wywodziła się większość członków Straży Ludowej.
W czasie spotkania w Pobiedziskim Ośrodku Kultury naukowiec docenił rolę regionalistów w upowszechnianiu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, wymieniając panią Annę Migdałek i pana Tadeusza Panowicza.
Dopełnieniem uroczystości było złożenie kwiatów przez Burmistrza Ireneusza Antkowiaka, Radnych Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska i Radnych Powiatu Poznańskiego przy pomniku Powstania Wielkopolskiego, tablicą z nazwiskami 217 powstańców związanych z Ziemią Pobiedziską, pod krzyżem polskich oficerów zamordowanych w Katyniu oraz głazem z tablicą 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
fot. T. Chmielewski