Zmiana Studium gminy Pobiedziska interesuje mieszkańców

KONSULTACJE-RYNEK-DOZ (1)

Ile wpłynęło wniosków dotyczących fotowoltaiki? Co oznaczają obszary zaznaczone na mapie wyłożonej w czasie spotkania? Które tereny można przekształcić pod zabudowę mieszkaniową – pytali uczestnicy niedzielnego spotkania zorganizowanego w ramach zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Pobiedziska.

Spotkanie zorganizowane przy okazji tegorocznych Dożynek Gminnych cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Pytania zadało i uwagi zgłosiło blisko sześćdziesiąt osób. Mieszkańcy byli zadowoleni z możliwości spotkania z pracownikami Urzędu Miasta i Gminy Pobiedziska, ponieważ jak twierdzą, w tygodniu nie zawsze mogą odwiedzić Urząd. – Udało się nam rozwiać wątpliwości, jakie mieliśmy – mówi Marcin Szybaj, mieszkaniec gminy. Mieszkańcy Złotniczek też byli zadowoleni z możliwości porozmawiania.

– Nasz wcześniejszy wniosek nie zostanie uwzględniony. Złożymy jednak inny, na którego realizację jak słyszeliśmy, są szansę – mówili.

Na spotkania przyjechały nawet osoby, które w gminie nie mieszkają, ale chcą kupić teren i wcześniej starają się, jak najwięcej dowiedzieć o obszarze, którym są zainteresowane. Dopytywano też o zamiar budowy w przyszłości wjazdu do Biskupic od strony Uzarzewa.

– Jest tam jeszcze miejsce pod drogę – wyjaśnia Witold Meller, radny z Biskupic. – Z informacji jakie mamy od kolejarzy wiemy, że natężenie ruchu na szlaku Poznań – Gniezno zwiększy się. Przejazd będzie więc zamykany jeszcze częściej – dodaje. Najwięcej emocji budził jednak wniosek inwestora Parku Słonecznego w Kowalskim. Na  pobiedziskim  Rynku pojawili się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy inwestycji.

– Jaki to Park, to najzwyczajniejszy przemysł i to tuż pod Puszczą Zielonką – mówiło wiele osób. Można było usłyszeć: ”Jesteśmy mieszkańcami gminy, Zalew Kowalskie to okolice, w których mieszkamy. Dla nas to całe życie, a dla inwestora rubryka w kalkulacji wydatków”.

W opinii części mieszkańców gminy, przedstawiających się jako zwolennicy ekologii, farma fotowoltaiczna nie powinna degradować środowiska i najlepiej lokalizować takie inwestycje na terenach po żwirowniach.

– Temat jest trudny. W ramach takich spotkań jak to dzisiejsze, problem powinno się tłumaczyć jak najdogłębniej – mówi mieszkanka gminy, Sylwia Jackowska.

Celem konsultacji jest umożliwienie wyrażenia opinii na temat zagospodarowania terenów gminy możliwie największej liczbie osób.

Do 14 września 2021 r. na stronie kMAP.pl można wypełnić geoankietę dotyczącą koncepcji rysunku studium. W drugiej połowie  września wszystkie wnioski zebrane podczas konsultacji przekazane będą do biura planistycznego, gdzie posłużą do wykonania projektu studium.

Kolejnym krokiem będzie przekazanie go do uzgodnień i opiniowania. Po tym etapie nastąpi wyłożenie projektu studium na minimum 21 dni, by wszyscy mogli się z nim zapoznać. W tym czasie odbędzie się dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie dokumentu rozwiązaniami.

Konsultacje społeczne studium są realizowane w ramach Projektu „Wspólny Plan” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 2.19 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

 

fot.R.Domżał