
Szanowni Państwo,
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego ma wśród swoich zadań m.in. „gromadzenie materiałów informacyjnych dokumentujących dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy obszaru działania biblioteki” oraz „upowszechnianie dorobku kulturalnego oraz historii miasta i gminy”. Od lat podejmujemy liczne działania popularyzujące lokalną historię i utrwalające dzieje naszego regionu w różnych formach – od wydawnictw, przez wystawy plenerowe i stacjonarne, zakładkę „Regionalia” na stronie www.bppob.pl, aż po materiały filmowe i spotkania organizowane w bibliotece. Także przy tworzeniu Bibliostacji Pobiedziska pochyliliśmy na tym, by lokalną historię ubogacić.
Często działamy z inspiracji osób, dla których zachowanie historii Pobiedzisk i okolic jest niezwykle ważne. Rozmawiamy z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji, a wspólne cele prowadzą nas do wniosku, że warto jeszcze lepiej usystematyzować te działania i otworzyć się na potrzeby mieszkańców. Wielu z nich podkreśla swoje zainteresowanie historią regionu, dlatego postanowiliśmy wprowadzić nowy cykl spotkań.
Ogłaszamy rozpoczęcie cyklu spotkań „Nasz region w bibliotece”!
Będziemy się spotykać w drugą środę miesiąca, aby poznawać niezwykłe historie ludzi, miejsc i wydarzeń, które ukształtowały naszą małą ojczyznę.
Zapraszamy do współtworzenia cyklu!
Chcemy, aby „Nasz region w Bibliotece” był przestrzenią otwartą na Państwa pomysły, działania osobiste i bardziej sformalizowane organizacji. Zwracamy się do każdego z Państwa z osobna, regionalistów, osób zainteresowanych a także do przestsawicieli Stowarzyszeń: Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk i Kasztelanii Ostrowskiej, by wspólne działania ubogacały wiedzę mieszkańców o naszym Regionie.
Zaczynamy już 12 marca!
Na pierwszym spotkaniu przybliżymy postać Wojciecha Staszewskiego – pobiedziskiego przedsiębiorcy, którego odlewnia była ważnym punktem na gospodarczej mapie regionu aż do tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Jego losy, zwieńczone męczeńską śmiercią w Mauthausen, od lat bada dr Karol Górski, który będzie naszym gościem i przewodnikiem po tej niezwykłej historii.
Wejściówki na spotkanie dostępne pod nr tel: 61 6698321, e-mail: zamowienia@bppob.pl