ROLNICY Z KOCANOWA FINALISTAMI KONKURSU WIELKOPOLSKI ROLNIK ROKU 2022

337544593_224231983485061_5294754482943441429_n

Anastazja i Tomasz Czajkowie, rolnicy z Kocanowa w gminie Pobiedziska zostali finalistami konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2022. Gala wręczenia nagród w tegorocznej edycji konkursu odbyła się w niedzielę 26 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W Sali Ziemi zgromadziło się blisko 1500 osób z całej Wielkopolski. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski w swoim przemówieniu wspomniał o radości z sukcesu wielkopolskich rolników i tego, jak dobrze sobie radzą, prowadząc wzorowe gospodarstwa rolne. Dostrzegł też trudną sytuację rolników, wynikającą choćby z napływu ziarna z Ukrainy, spadku cen skupu mleka, dziesiątkującej produkcję trzody epidemii ASF, grypy ptaków oraz wzrostu kosztów produkcji.

W konkursie Wielkopolski Rolnik Roku organizowanym od 22 lat mogą uczestniczyć rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo rolne od co najmniej 7 lat i są producentami rolniczych surowców i żywności nieprzetworzonej oraz przetworzonej, warzyw, owoców i roślin ozdobnych, materiału hodowlanego i zarodowego, materiału siewnego i szkółkarskiego, wikliny, trzciny, roślin leczniczych i innych. Organizatorem konkursu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Kapituła Konkursu wybiera tych, którzy odznaczają się wysokim poziomem produkcji rolniczej, stosowaniem nowoczesnych technologii, dobrą organizacją pracy, estetyką gospodarstw oraz troską o środowisko. W trakcie ponad 20-letniej historii organizacji konkursu wzięło w nim udział blisko 1400 rolników. Statuetkę Siewcy, będącą symbolem zwycięstwa w konkursie, otrzymało łącznie 205 wielkopolskich rolników. Anastazja i Tomasz Czajkowie gospodarują na roli od 25 lat. Ich specjalnością jest, jak mówi Tomasz Czajka, truskawka deserowa.

– Ponadto uprawiamy pszenicę, rzepak, kukurydzę oraz groch. Staramy się dywersyfikować uprawy – wyjaśnia Finalista konkursu Rolnik Roku 2022. Od lat państwo Czajkowie powiększają systematycznie park maszynowy oraz areał.

– Znaczącą część upraw prowadzimy metodą, pozwalającą ograniczyć straty wody w glebie. W tym celu ograniczamy orkę. Dlatego musieliśmy uzupełnić gospodarstwo o nowe maszyny – mówi Tomasz Czajka.

Państwo Czajkowie mają pięcioro dzieci.

– Dwie córki zdobyły wyższe wykształcenie. Syn kształci się na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu,. Młodsze dzieci nadal się uczą. Dzieci są dla nas wielką pociechą. Cieszymy się z żoną, że potrafią wykorzystać szansę, jaką im tworzymy – dodaje Tomasz Czajka, który jest też sołtysem Kocanowa.

– W ostatnich latach, mimo Covid 19, wyremontowana została świetlica, urządzony plac zabaw i poprawiony dojazd do świetlicy w obrębie działki, którą jako sołectwo dysponujemy. Urządziliśmy też parking przy świetlicy – opowiada sołtys Czajka.

źródło: https://www.topagrar.pl/…/najlepsze-gospodarstwa…/

fot. https://www.topagrar.pl/…/najlepsze-gospodarstwa…/