Postaciami z polskiej literatury doby romantyzmu: Świteziankami, diabłami, niestałymi kochankami zaroiła się w sobotę sala widowiskowa Pobiedziskiego Ośrodka Kultury. Stało się tak za sprawą „Narodowego Czytania”, w którym mieszkańcy Gminy Pobiedziska, uczestniczyli po raz dziewiąty. Bohaterem tegorocznej edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
W roku 1822 Adam Mickiewicz opublikował tom zatytułowany „Poezje”, który uznaje się za początek polskiego romantyzmu. Częścią tego wydawnictwa były „Ballady i romanse”. Mickiewicz sformułował w nim manifest nowego prądu literackiego, czyli romantyzmu. Prąd ten odwołując się do wierzeń i wyobrażeń ludowych, świata uczuć i wyobraźni, wrażliwości na przyrodę i obecności „niewidzialnego”, a pozostający w kontrze do „mędrca szkiełka i oka”, do czasów nam niemal współczesnych zdominował polską kulturę.
Dlatego dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” utwory te były bohaterami „Narodowego Czytania”.
W Pobiedziskach czytano je w zespołach rodzinnych i koleżeńskich. Pobiedziska Radna Pani Sara Kęsicka czytała razem z Tatą.
– Nie musiałam Taty długo namawiać do wspólnego czytania i daje nam ono dużo radości – mówi Pani Sara Kęsicka.
Z synem Radosławem na scenie pojawiła się Dyrektor Szkoły Podstawowej w Węglewie Pani Katarzyna Woźniak.
– Jest kilka powodów, dla których wzięłam udział w Narodowym Czytaniu. Spodobało mi się to, że mogłam czytać z synem. Czas spędzony na przygotowania do tego wydarzenia zbliżył nas do siebie. Chcieliśmy też pokazać, że warto angażować się w wydarzenia publiczne – mówi Pani Katarzyna Woźniak.
Często wymienianym powodem, dla którego wiele osób wzięło udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu, była fascynacja utworami z epoki romantyzmu. O tym mówiła między innymi Pani Beata Bor Dyrektorka Szkoły Podstawowej we Wronczynie.
– Na wykłady z romantyzmu dosłownie biegłam. Pan profesor opowiadał wiele rzeczy, których nie sposób było znaleźć w książkach – mówi Pani Beata Bor, która czytała z Panią Iwoną Gierasińską nauczycielką. W programie znalazło się aż dziewięć utworów Adama Mickiewicza.
Prezentacja Mickiewiczowskich ballad uzupełniona była muzyką, między innymi pieśniami Stanisława Moniuszki w wykonaniu Karoliny Zdrojkowskiej – sopran i Michała Zatora, jedynego w Polsce śpiewającego harfisty.
Dopełnieniem sobotniego przedpołudnia była rozmowa na temat twórczości wieszcza Adama, jaką Pani Barbara Nowak-Słomiany przeprowadziła z Emilią Kiereś, autorką komentarzy do „Ballad i romansów” narodowego wieszcza, przygotowanych z myślą o młodym czytelniku.
– Impreza została znakomicie przygotowana. Jestem pełen uznania dla organizatorów i wszystkich Państwa, którzy znakomicie przygotowali się do czytania utworów Adama Mickiewicza. Rodzinny charakter tego wydarzenia jest dodatkową wartością wydarzenia – mówił Ireneusz Antkowiak Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska.