Z SERCA WYŚPIEWANE HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!!!

DZIECI-KAPELA-nagranie711a

Przydrożna karczma. Przez okna widać oświetloną izbę. W niej choinka, muzycy strojący instrumenty, kobiety poprawiające dziecięce stroje. Maluchy biegają, pokrzykują, mało karczmy… Za moment Zespół Pieśni Tańca „Wiwaty” rozpocznie nagranie kolęd i pastorałek.

– Rodzice wstrzymują oddech. Wyciszamy telefony. Jedynka – kierownik telewizyjnej ekipy zwraca się do operatora kamery i obecnych w karczmie. – Klaps. Zaczynamy – dyryguje kierownik.
Dzieci gromadzą się wokół wielkiej, zielonej choinki. Odzywa się klarnet, dołącza do niego smyczek. Mali wykonawcy z Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” śpiewają. Ich mamy podrygują w rytm muzyki, pokazują pociechom, by się uśmiechały.
– Przybieżeli do Betlejem pasterze, Chwała na wysokości…  – wyśpiewują dziecinne głosiki.
– Powtórzmy – mówi Andrzej Horbik, kierownik „Wiwatów”. Część dzieci, chyba z wrażenia, zapomniała o wieszaniu słomianych ozdób. Choreograf Sławomir Pawliński przypomina, co robić, gdzie spoglądać. I znów klarnet nawołuje, za nim goni smyczek, bas raz po raz burczy.

Wyczekiwane, wymarzone
Święta zaczynają się przygotowaniami. Jakże ważny to czas. Są okazją do rozmów o sprawach istotnych. Czasem słowo grzęźnie w gardle, więc można rozmowę zacząć od wspomnień.
– Lubię duże choinki. W dzieciństwie marzyłem o takim drzewku, o lampkach z białym, ciepłym światłem. Może to echo lektury ” Dzieci z Bullerbyn” – mówi Dawid Krupa członek Kapeli przygrywającej „Wiwatom”.
Jakub Łopyta, którego córka Ola śpiewa i tańczy w „Wiwatach”, opowiada o cukierkach, wieszanych przez babcię na choince.
– Przed Wigilią wyjadałem je, a do papierka wkładałem cokolwiek – wspomina.
– Kiedyś na szczyt choinki zakładano szpic, bo gwiazda kojarzyła się z niechcianym ustrojem – dodaje Leszek Kobyliński, skrzypek z Kapeli.
Nie ma choinki bez bombek. Na przykład takich, o jakich mówi Wojtek Krysiak z „Wiwatów”.
– W domu mamy bombki z naszymi imionami, moim i rodzeństwa a jest nas ośmioro – mówi. Tego rodzaju ozdoby można kupić.
– O wyglądzie bombek decydują dzieci. Motywy bajkowe wzbogacone imionami osób, dla których są podarunkiem to pomysł dzieci. Wzory powtarzają się co kilka lat. Do łask wróciły bombki z „reflektorem”, czyli wgłębieniem pomalowanym innym kolorem niż reszta ozdoby – opowiada Anita Pawlak z Fabryki Ozdób Choinkowych Bolglass w Gnieźnie.

Bombowa robota
Żeby powstała bombka, potrzebna jest rura ze szkła sodowego, które szybko się nagrzewa, jest plastyczne i szybko zastyga. Niezbędny do podgrzania szkła jest palnik z gazem i sprężarka. W rozgrzaną do około tysiąca stopni szklaną fiolkę dmuchacz wdmuchuje z płuc powietrze i nadaje jej kształt. Następna osoba wlewa do szklanej bombki roztwór azotanu srebra, zanurza ją w wannie z gorącą wodą i w ten sposób srebrzy się jej wnętrze. Lakierowanie to też ręczna robota. Bombkę zanurza się w lakierze i suszy w tunelu, w którym ciepło dają żarówki.
Zapatrzenie
W Wigilię, kiedy bombka, krucha jak marzenia, migocze w świetle choinkowych lampek, wypatrujemy pierwszej gwiazdki.
– Byłem mały. Lubiłem przeglądać się w bombkach. Jedna z nich była czerwona, a mnie fascynował obraz twarzy, jaki w niej widziałem. Może dlatego zostałem plastykiem – zastanawia się Ryszard Białek, mieszkaniec gminy Pobiedziska.
– Z dzieciństwa pamiętam bombki w kształcie figurek. Lubiłam gwiazdorki. Pamiętam, jak tata w kożuchu, wysokich kaloszach wchodził do domu z przyprószoną śniegiem choinką. Ustawiał ją w stojaku. A my przynosiliśmy bombki ze strychu i wieszaliśmy między małymi jabłkami i świeczkami – wspomina Maria Leśniewska.
Leszek Kobyliński jest zdania, że w te Święta: „Najważniejsza jest rodzina i życzenia, które sobie składamy. Święta są szansą wyjścia naprzeciw drugiemu człowiekowi”. Tymczasem na scenie pojawiają się Kolędnicy z Gwiazdą:
– Zdrowia, szczęścia Wam życzymy. Żeby Wom się wszystko darzyło we dwoje. Gospodorz, żeby stał między snopami, jako miesiąc mindzy gwiozdami. Żebyście misa mieli pełniutkie koryto. Co by wam się darzyła pszenica i żyto. Hej kolęda, kolęda!!!

„Kolędowanie z Wiwatami” pokaże w Święta Bożego Narodzenia Swarzędzka Telewizja Kablowa https://pobiedziska.telewizjastk.pl/.

DZIECI-KAPELA-nagranie711a