Spotkanie projektowe w Bułgarii

sofia

Nauczyciele oraz uczniowie z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach we współpracy z międzynarodowym zespołem z krajów partnerskich realizują projekt Camouflage and Safety in the Virtual World traktujący o bezpieczeństwie w Internecie. Warto przypomnieć, że celami tego projektu są głównie:

– uwrażliwienie nauczycieli i uczniów na niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z Internetu (mowa nienawiści czyli tzw. hejt),

– wskazanie zachowań, dzięki którym moglibyśmy czuć się bezpiecznie w Internecie,

– opracowanie zasad, podpowiadających jak postępować, gdy ktoś stosuje wobec nas przemoc wirtualną,

– wymiana doświadczeń w zakresie działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa w  Internecie w krajach partnerskich,

– trening komunikacji w j. angielskim,

– poznanie walorów kulturowych odwiedzanego kraju.

Właśnie w ramach realizacji tegoż projektu odbyło się kolejne spotkanie projektowe, tym razem w Bułgarii. Przypomnijmy, że wcześniejsze spotkania odbywały się na Cyprze, w Portugalii, a w maju bieżącego roku gościliśmy zagranicznych partnerów (nauczycieli i uczniów) w Pobiedziskach. Spotkanie w Bułgarii miało miejsce w dniach 22-26 października 2016 r. i uczestniczyli w nim członkowie społeczności Zespołu Szkół w Pobiedziskach, tj. nauczycielki j. angielskiego: p. Magdalena Goc, koordynator projektu i p. Patrycja Zaborowska oraz młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum: Martyna Alejska, Jan Demski, Antoni Jóźwiak, Wiktor Kowaliński i Michał Kucel.

Jednym z głównych, a zarazem pierwszych punktów programu były warsztaty „Interactive methods of training children and youth on online risks for children and their prevention”, odbywające się w stolicy Bułgarii, Sofii. Prowadzącym był koordynator National Safer Internet Centre, p. Georgi Apostolov, który dał możliwość wypowiedzenia się zarówno dorosłym uczestnikom jak i naszej młodzieży, a na koniec przewidział konkurs sprawdzający poziom zdobytej przez nas wiedzy. Jeszcze tego samego dnia mieliśmy wspaniałą możliwość udać się spacerem po Sofii i wraz z przewodnikiem podziwiać najciekawsze zabytki miasta. Niezapomnianym przeżyciem było przybycie do Vidin, gdzie zostaliśmy nad wyraz serdecznie ugoszczeni, co szczególnie mogli poczuć uczniowie zakwaterowani w domach bułgarskich rodzin. W Lyuben Karavelov Comprehensive School w Vidin powitano nas chlebem, miodem i pięknie wykonanymi plakatami, w których wykorzystano wyrażenia powitalne w naszych językach ojczystych, co z pewnością było dla wielu bardzo wzruszające. Udaliśmy się do Muzeum Szkolnictwa, mieszczącego się, co ciekawe, bezpośrednio w tamtejszej szkole, w celu obejrzenia eksponatów oraz programu artystycznego. Siedząc w starodawnych drewnianych ławeczkach i mając przed sobą unikatowe tabliczki do pisania podziwialiśmy uroki bułgarskiej przyrody i zabytków ujęte w prezentacjach multimedialnych oraz tradycyjne pieśni i piosenki w wykonaniu utalentowanych uczniów. Mieliśmy możliwość obserwacji wielu różnych lekcji i także tej kluczowej dotyczącej bezpieczeństwa w Internecie. Ciekawą propozycją okazała się gra edukacyjna „What to do and what not to do on the Internet?” przeznaczona głównie dla młodszych uczestników wyjazdu, której celem była weryfikacja wiedzy, a także odrobina ruchu. Co więcej, w ramach głębszego zapoznania nas z bułgarską kulturą zorganizowano dla naszej międzynarodowej grupy warsztaty z tradycyjnych tańców bułgarskich prowadzone z udziałem uczennic ubranych w stroje ludowe. Swoje jesienne uroki odkrył przed nami również sam Vidin, położony nad Dunajem, który dał nam okazję do międzynarodowej integracji podczas przyjemnego, popołudniowego spaceru. Podczas przechadzki przez Vidin naszą uwagę przykuły szczególnie pochodząca z X w. twierdza Baba Vida oraz prawdopodobnie jedyny na świecie meczet nieposiadający półksiężyca u szczytu minaretu. Legenda głosi, że meczet został wzniesiony przez muzułmanina zakochanego w chrześcijance, a minaret pozbawiony półksiężyca miał symbolizować różę – znak miłości. Tuż przed wyjazdem udaliśmy się na wycieczkę do niezwykłej i wyjątkowo pięknie oświetlonej jaskini Venetsa.

Międzynarodowe spotkanie projektowe poszerzyło naszą wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w Internecie, wzbogaciło nasze kwalifikacje językowe i pozwoliło nam wszystkim doświadczyć wielu uroków pięknej Bułgarii. Na szczere podziękowania zasługują w tym miejscu  p. dyrektor Lyubka Naydenowa za swą niezwykłą gościnność oraz nauczycielki, p. Galina Netova i p. Temenuzhka Paunova za sprawowanie pieczy nad naszym pobytem.

Patrycja Zaborowska
Foto: Archiwum ZS Pobiedziska