Zmiany w przepisach podatkowych spowodowane programem „Nowy Ład”, sposoby ograniczania skutków kryzysu energetycznego i nowe obowiązki, jakie spadną wkrótce na małe i średnie firmy to tematy konferencji „Wielkopolska konkurencyjna. Możliwości rozwoju MŚP i JST”. Do Biskupic przybyło na nią kilkudziesięciu przedsiębiorców.
Organizatorami konferencji były Wielkopolski Fundusz Rozwoju, Pobiedziskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Progres” i Urząd Miasta i Gminy w Pobiedziskach. W ciągu czterech godzin wystąpiło kilku prelegentów, uczestnicy zadawali pytania, był też czas na rozmowy w kuluarach. Taka formuła spotkała się z dobrym przyjęciem.
– Odpowiada mi formuła krótkiego spotkania, w trakcie którego można zadać pytania, porozmawiać z prelegentami – mówi przedsiębiorca z Poznania.
– To moje kolejne spotkanie z Wielkopolskim Funduszem Rozwoju. Za każdym razem prezentujący zagadnienia są dobrze przygotowani – tłumaczył jeszcze inny uczestnik.
Tematyka wystąpień okazała się jak najbardziej trafiona. Słychać było głosy: „Szkoda, że konferencja odbywa się dopiero teraz”.
A o czym mówili prelegenci? O coraz wyższym poziomie komplikacji przepisów, wyraźnym ograniczaniu dotychczasowych ulg, zbliżającym się obowiązku raportowania niefinansowego przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
Nowy obowiązek
Czym jest raportowanie niefinansowe? To przedstawianie swoich działań w takich kwestiach, jak zmiany klimatyczne, czy wspieranie inicjatyw społecznych. Jak na razie zobowiązane są do tego duże przedsiębiorstwa. W najbliższych latach będą musiały to robić małe i średnie firmy.
– Chcemy, by małe i średnie firmy nadal się rozwijały, dbając o efektywność energetyczną i wykazując się działaniami prospołecznymi. Przygotowywany program ma im to ułatwić – mówi Katarzyna Koperska Kierzek Wiceprezes Zarządu Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju.
Ireneusz Antkowiak, Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska przypomniał zebranym, że największy rozwój Europy Zachodniej przypadający na lata 80. i 90. XX wieku wypracowały małe rodzinne firmy.
– Kryzys jest w całej Europie. Różnica w sposobie jego przechodzenia bierze się między innymi z wysokości kwot, jakie państwa mają odłożone w różnych lokatach i funduszach. Samorządowcy i przedsiębiorcy stają dzisiaj przed dylematem: Brać kredyt, by inwestować, czy tego nie robić? Jeden z noblistów z dziedziny ekonomii stwierdził: Na inwestycję kredyt zawsze wziąć warto. Wiemy przecież dobrze, że kto nie inwestuje ten się cofa – mówił Burmistrz Pobiedzisk.
Bezcenna energia
Duże zainteresowanie wzbudził temat energii. Obecni dowiedzieli się, że firmy, które podpisały umowę na dostawę energii elektrycznej po 24 lutego 2022, mogą złożyć oświadczenie, że chcą skorygowania wysokości ceny do 785 zł za kWh. Jednak skutkiem masowego obniżania ceny, według prelegenta, będzie przypuszczalnie upadłość części spółek zajmujących się obrotem energią.
– Kryzysy zdarzały się już wielokrotnie. Potrafiliśmy z nich wychodzić. Ten, z którym mamy do czynienia wydaje się szczególny, ponieważ łączy się z wojną. Kilka lat temu bezpieczeństwo energetyczne kojarzyło się z przejściem na odnawialne źródła energii. Dzisiaj za sprawą i wojny, i zimy ten termin nabrał konkretnego wymiaru – mówił Krzysztof Chmiel Przewodniczący Pobiedziskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców „Progres”, wyrażając nadzieję, że przedsiębiorcy i tym razem dadzą sobie radę.
– Przekonujemy się dzisiaj, jak ważna dla właściwego prowadzenia firm jest wiedza. Bez wsparcia doradców podatkowych i prawników trudno obecnie cokolwiek zrobić – mówił Ireneusz Antkowiak, dziękując współorganizatorom za przygotowanie konferencji, a gościom za przybycie.