Szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową

unnamed

W związku z nasilającymi się w ostatnim okresie szkodami wyrządzanymi przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową, szczególnie przez bobry, przekazujemy informację dotyczącą szacowania szkód  wyrządzonych przez zwierzęta chronione.

Szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta chronione

Regionalny dyrektor ochrony środowiska wypłaca odszkodowania za szkody wyrządzone przez: bobry, niedźwiedzie, rysie, wilki, żubry.

Zgłoszenia odnośnie szkód wyrządzonych przez zwierzęta chronione przyjmowane są przez:

Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska  w Poznaniu

adres: ul. Dąbrowskiego 79a  60-529 Poznań

e-mail: sekretariat.poznan@rdos.gov.pl

tel. 61 639 64 22,  61 639 64 23

Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz. U. z 2018 r., poz.645)

Zgodnie z rozporządzeniem poszkodowany po stwierdzeniu szkody dokonuje niezwłocznie jej zgłoszenia przez złożenie wniosku o odszkodowanie za szkodę, zwanego dalej „wnioskiem”, w postaci papierowej albo elektronicznej, w szczególności przez elektroniczną skrzynkę podawczą.

Wniosek złożony w postaci papierowej powinien być podpisany przez poszkodowanego własnoręcznie albo przez jego pełnomocnika, natomiast złożony w postaci elektronicznej powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

W przypadku szkody wyrządzonej przez wilki zgłoszenia szkody należy dokonać niezwłocznie – TELEFONICZNIE.

UWAGA!!!

Na wnioskodawcy spoczywa obowiązek zabezpieczenia dowodów do czasu dokonania oględzin przez pracowników regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Poszkodowany powinien zabezpieczyć ślady oraz inne dowody wskazujące na przyczynę i okoliczności powstania szkody w miejscu jej wystąpienia do czasu sporządzenia protokołu oględzin szkody, w związku z czym w przypadku szkód wyrządzonych przez wilki:

  • nie należy uprzątnąć zagryzionego zwierzęcia przed przybyciem osób dokonujących oględzin,
  • należy zabezpieczyć wszelkie ślady zdarzenia,
  • należy wykonać, w miarę możliwości, dokumentację fotograficzną zagryzionego zwierzęcia i innych śladów w obrębie miejsca zdarzenia (tropy, ślady przeciągania ofiary, odchody), a także samo miejsce zdarzenia i stosowane zabezpieczenia (np. ogrodzenie).

Wzór wniosku i dokumenty do wniosku o odszkodowanie za szkodę na podstawie § 2 ust 4 i 5 ww. rozporządzenia.

Załączniki:

  1. wniosek Wniosek_RDOS_Poznan_zwierzeta_icon-2
  2. oświadczenie Oswiadczenie_RDOS_Poznan_Odszkodowanie_icon