Szlaki konne

„Wilczy szlak” to najdłuższa turystyczna trasa transregionalna w Europie, przeznaczona nie tylko do uprawiania alternatywnej turystyki konnej. Jego nazwa wywodzi się od mieszczącej się na szlaku hodowli wilków w Zakładzie Doświadczalnym Akademii Rolniczej w Stobnicy. Szlak został wyznaczony i opracowany przez Stowarzyszenie Promocji Turystyki Konnej i Alternatywnej „TRAPER”. Trasa prowadzi ze Stęszewka na obrzeżach Puszczy Zielonki aż do Lubniewic – malowniczej miejscowości turystycznej na Ziemi Lubuskiej.

Trasa „Wilczego Szlaku”:

  • Stęszewko-Rożnowski Młyn – 41,5 km
  • Rożnowski Młyn- Kiszewko- 30 km,
  • Kiszewko- Smolary- 29 km,
  • Smolary- Bucharzewo- 38,5 km,
  • Bucharzewo – Świechocin – 35,2 km
  • Świechocin- Stołuń- 30 km,
  • Stołuń- Lubniewice- 41,2 km.
Razem liczy 240 km niezwykle  interesującej krajoznawczo trasy, która odkrywa urokliwe zakątki Polski Zachodniej: dzikie nadwarciańskie brzegi, tajemnicze jary nad Wełną, sosnowe bory Puszczy Noteckiej i wrzosowiska na wydmowych wzgórzach Miedzianych Gór czy spokojne lustra jezior Pojezierza Międzychodzkiego.

Oprócz niezapomnianych spotkań z przyrodą na wędrowców czekają zabytki historii, kultury i sztuki takie jak: drewniany kościółek z 1780 r., pałac, park krajobrazowy i spichrz z XIX w. w  Łukowie, kaplica
i symboliczne mogiły z krzyżami (miejsce zbrodni hitlerowskich) w lasach pod Rożnowicami, słup z kamiennym Światowidem u stóp Góry św. Huberta, kościół późnorenesansowy z cennym wyposażeniem wnętrza, pałac z 1890 r.
w Sierakowie, późnogotycki kościół z 1499 r. oraz młyn z XIX w. w Kamionnej, kościół z 1736 r. oraz zespół dworski
z XVIII w. z klasycznym gołębnikiem w Gorzycy, kościół gotycki z XV w., pałac z 1793 r. oraz neorenesansowy zamek
z 1909 r. z wieżą widokowa w Lubniewicach.
Cała trasa „Wilczego Szlaku” została opisana w przewodniku, opracowanym przez Stowarzyszenie Promocji Turystyki Konnej i Alternatywnej.
Więcej informacji na temat organizowanych rajdów konnych opisanym powyżej szlakiem można uzyskać w Stajni „Liljówka” w Stęszewku u Pani Liliany Błochowiak – Jachimowicz, pod numerem telefonu: 502 60 94 54